Vânzările de vehicule au scăzut în primele șapte luni cu 10,5% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut, la 61.080 unități, iar livrările de autoturisme au înregistrat un declin de 15%, la 52.249 unități, potrivit datelor Asociației Producătorilor și Importatorilor de Automobile (APIA).
„Principalele cauze pe care le vedem ca fiind responsabile de această situație sunt funcționarea greoaie a programului de stimulare a înnoirii parcului auto, menținerea nedeductibilității TVA la achiziția autoturismelor de către persoanele juridice, precum și accesul dificil la resurse de finanțare pentru achiziția de autovehicule pentru marea majoritate a populației”, se arată într-un comunicat al APIA.
În iulie, comparativ cu luna anterioară, au fost vândute 10.407 vehicule, cu 11% mai puține, și 9.016 autoturisme, în scădere cu 13%. Piața vehiculelor comerciale a avansat în perioada analizată cu 26%, la 8.343 unități, iar în iulie față de iunie a crescut cu aproape 3%, la 1.346 de unități.
În topul celor mai vândute autoturisme în primele șapte luni, primul loc este ocupat de Dacia, cu 15.278 unități (29% din total), urmată de Volkswagen (5.501 unități), Skoda (4.688 unități), Renault (3.788 unități) și Opel (2.989 unități).
Producția de vehicule a înregistrat o scădere totală de 8,4%, la 201.271 unități, pe segmentul autoturisme decli-nul fiind de 9,2% (185.580 unități). Vehiculele comerciale au înregistrat însă o creștere de 3,3%, volumul total fiind de 15.184 unități.
De asemenea, exportul de vehicule a consemnat o scădere de 7,7%, la un volum total de 179.465 unități. Livrările la exterior de vehicule comerciale au urcat cu peste 5%, la 14.165 unități, iar cele de autoturisme s-au diminuat cu 8,7%, la 165.300 unități.În ceea ce privește importul de vehicule, datele APIA indică la șapte luni o scădere de 3,7%, la 44.302 unități. Reprezentanții aso-ciației au precizat că pentru sfârșitul acestui an se așteaptă la o ușoară revigorare a pieței auto, dar doar în condițiile menținerii cadrului legislativ actual, precum taxa auto, programul de înnoire al parcului auto și cota TVA.