Luni, vremea se va răci ușor, astfel încât temperaturile maxime vor fi cuprinse între -2 și 8 grade, iar cele minime între -13 și -3 grade, mai coborâte în depresiuni. Cerul va avea înnorări temporare în estul țării și la munte și va fi variabil în rest.
Îndeosebi în cursul zilei vor cădea ninsori slabe, local în zona Carpaților Orientali, Moldova și izolat în Dobrogea și estul Munteniei. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări în regiunile estice, sud-vestice și la munte. În zonele joase vor fi condiții de ceață.
La București, cerul va fi variabil, iar vântul va sufla slab și moderat. Temperatura maximă va fi în jur de 7 grade, iar cea minimă de -6…-4 grade. Noaptea vor fi condiții de ceață.
Marți, în sudul, centrul și estul țării cerul va fi temporar noros și mai ales în a doua parte a intervalului pe arii restrânse vor cădea precipitații slabe, predominant sub formă de ninsoare. În restul teritoriului cerul va fi variabil. Vântul va sufla slab și moderat. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -3 și 7 grade, iar cele minime între -10 și 0 grade, mai coborâte în nordul Moldovei și în depresiuni. În zonele joase vor fi condiții de ceață.