Ediția: Miercuri 5 februarie 2025 Nr. 6808
Ediția: Miercuri 5 februarie 2025 Nr. 6808

Radarele amplasate în „cascadă” au făcut sute de victime în rândul șoferilor


Valoarea amenzilor aplicate de polițiști, weekend-ul trecut, în timpul acțiunii pentru combaterea vitezei excesive, depășește 100 de mii de lei. Vineri, sâmbătă și duminică, polițiștii de la rutier și cei de la ordine publică, care au în dotare mașini cu aparate radar, au acționat pentru combaterea vitezei excesive. Acțiunea s-a desfășurat la nivelul întregii țări, fiind coordonată de Inspectoratul General al Poliției Române (IGPR). Radarele au fost amplasate în „cascadă”, iar șoferii cu mania vitezei nu au avut nicio cale de scăpare. 
 La nivelul județului Vrancea s-au dat peste 800 de amenzi, după cum ne-a precizat inspectorul principal Cătălin Manea, de la Serviciul Poliției Rutiere. În cele trei zile, polițiștii vrânceni au întocmit 828 procese verbale de contravenție. Cele mai multe dintre sancțiuni, respectiv 603, s-au aplicat pentru depășirea limitei legale de viteză. Alte 225 s-au aplicat pentru alte abateri săvârșite în trafic de conducătorii auto. Valoarea amenzilor aplicate se ridică la 124.484 lei. 
 Inspectorul principal Manea ne-au spus că în perioada menționată au fost reținute 23 de permise de conducere. Cinci dintre acestea le-au fost retrase șoferilor care au depășit limita legală de viteză cu peste 50 kilometri la oră, 8 pentru efectuarea unor depășiri neregulamentare și tot atâtea pentru alte abateri săvârșite în trafic. Cea mai mare viteză înregistrată de aparatele radar a fost de 124 kilometri la oră în zona Peco Cotești, unde limita este de 70 kilometri pe oră. Șoferul prins pe picior greșit a fost amendat și a rămas pieton pentru următoarele 90 de zile. Polițiștii ne-au spus că în cele trei zile au fost retrase 12 certificate de înmatriculare. 
 La nivelul întregii țări, în perioada 13-15 iunie, sub coordonarea Direcției Rutiere și cu sprijinul Direcției de Ordine Publică din cadrul IGPR, zilnic, peste 2.000 de polițiști au fost prezenți în stradă, utilizând peste 400 de aparate de măsurare a vitezei de deplasare a autovehiculelor, amplasate în „cascadă”. Scopul activităților desfășurate a fost acela de a salva vieți, viteza excesivă și cea neadaptată la condițiile de drum fiind principalele cauze generatoare de accidente rutiere. Astfel, au fost constatate 291 de infracțiuni, dintre care 250 la regimul siguranței circulației pe drumurile publice și 41 de altă natură.
 Polițiștii au constatat 23.187 de contravenții, fiind aplicate sancțiuni în valoare de aproximativ 3.900.000 de lei, dintre care 14.674 pentru nerespectarea regimului legal de viteză, 258 pentru nerespectarea regulilor de circulație care reglementează depășirea și 117 pentru conducere sub influența băuturilor alcoolice.
 De asemenea, au fost reținute, în vederea suspendării dreptului de a conduce autovehicule pe drumurile publice, 1.021 de permise de conducere, dintre care 386 pentru depășirea vitezei maxime legale admise cu mai mult de 50 km/h, 258 pentru depășire neregulamentară, 117 pentru conducerea unui autovehicul sub influența  băuturilor alcoolice și 252 pentru alte abateri care atrag dispunerea acestei măsuri.
Depășirea limitelor legale de viteză și viteza neadaptată la condițiile de trafic reprezintă unele dintre principalele cauze ale accidentelor rutiere grave produse pe drumurile publice. Polițiștii le recomandă celor aflați la volan să adapteze viteza la condițiile meteo-rutiere, să păstreze o distanță corespunzătoare față de autovehiculul din față și să sporească atenția atunci când circulă în coloană sau vizibilitatea este redusă.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?