Desigur, a fost vorba despre un exercițiu comun de antrenament
Podcast de Vrancea 2.0
De vineri, de când am fost la Podu Zamfirei, acolo unde a avut loc un exercițiu comun de antrenament între luptătorii SAS Vrancea și militarii Brigăzii 8 ROT, având în vedere, după cum a menționat șeful „mascaților”, tensiunile de la granița țării, mă tot gândesc cum să scriu despre ceea ce a constituit pentru mine o experiență unică (dar sper că nu irepetabilă). E ceva din seria: ai grijă ce-ți dorești, că s-ar putea să ți se îndeplinească.
Solicitasem la Poliție să mi se permită participarea la un astfel de exercițiu, iar când, în sfârșit, a venit un răspuns pozitiv – după o primă „ratare” (când am crezut că, nah, asta e, nu se poate) – m-a lovit entuziasmul. Am mobilizat toate resursele umane disponibile și am crezut că, după vreo 26 de ani de presă, nu avea ce să mă mai surprindă. M-am înșelat.
În primul rând că atât militarii de la Brigada 8 Rachete Operativ Tactice (ROT) „Alexandru Ioan Cuza”, cât și luptătorii SAS din cadrul IPJ Vrancea, erau echipați și înarmați până în dinți (sau cel puțin asta a fost impresia mea), pregătiți parcă nu de un exercițiu, ci de un asalt adevărat.
În al doilea rând, deși colegul Cristi îmi spusese că zgomotul de la trageri va fi foarte puternic, la primul foc de armă, am țipat așa de tare, că m-au rugat colegii să… părăsesc incinta.
În al treilea rând, totul a fost foarte riguros, ceea ce pe mine mă debusolează. Comisarul șef Viorel Damian, șeful Serviciului pentru Acțiuni Speciale (SAS) din cadrul IPJ Vrancea (adică șeful „mascaților”), a coordonat totul, ca un dirijor al unei orchestre care nu avea voie să greșească nicio notă. Clar, nu e comparația potrivită, dar nu am referințe în zona militară.
O să mă opresc totuși aici cu rândurile și vă invit să urmăriți toată acțiunea, filmată din patru unghiuri, inclusiv cu drona. Credeți-mă, este ceva spectaculos!
Așadar, după cum a explicat comisarul șef Viorel Damian, pe fondul tensiunilor de la granița țării, se impune ca forțele speciale din cadrul instituțiilor de apărare și siguranță națională să se antreneze în vederea contracarării oricărui fenomen terorist. „Exercițiul desfășurat vineri, 11 aprilie 2025, face parte dintr-un ansamblu de activități comune pe care le vom derula și în perioada următoare”, a precizat șeful SAS Vrancea.
Care a fost „scenariul”? Un obiectiv militar, atacat de teroriști, fiind luat un ostatic în interiorul obiectivului: „Unitatea noastră de poliție a fost sesizată, ne-am deplasat, având în vedere atribuțiile specifice, pentru a elibera acest ostatic; în perimetrul obiectivului, sprijinul a fost acordat de militarii Brigăzii 8, la riposta de foc cu care am fost întâmpinați; echipa specializată tactică din cadrul SAS Vrancea a trecut la asaltul de urgență, nemaifiind posibilă negocierea; având în vedere atacul terorist și iminent, care se raporta la viața unei persoane, am pătruns tactic în interiorul clădirii, am reușit anihilarea teroristului, am eliberat în siguranță ostaticul, misiunea fiind îndeplinită cu succes, având în vedere riposta de foc cu care am fost întâmpinați și riscul de a pune în pericol viețile noastre și ale militarilor”, a precizat comisarul șef Viorel Damian, șeful Serviciului pentru Acțiuni Speciale (SAS).
Mă alătur și eu participanților, polițiști și militari, pentru a mulțumi celor care și-au dat acordul pentru organizarea acestui exercițiu comun și pentru participarea echipei Monitorul de Vrancea: comisar-șef Remus Nica, inspector șef al Inspectoratului de Poliție Județean (IPJ) Vrancea și general de brigadă Daniel Condruz, comandant al Brigăzii 8 Rachete Operativ Tactice (ROT) „Alexandru Ioan Cuza” și al Garnizoanei Focșani.
Mulțumim polițiștilor și militarilor, care ne-au privit cu multă curiozitate, cu speranța că nu i-am încurcat.
Ați putea crede că ne-am oprit aici, dar vremea era frumoasă și nu băusem decât trei cafele (eu), așa că ne-am îndreptat spre sediul IPJ Vrancea pentru a afla ceva mai multe despre comandantul luptătorilor SAS. Am băut cafeaua mea, apoi pe cea destinată colegului George și am vorbit despre Dumnezeu, comisarul șef Damian spunându-mi că pe calea credinței a descoperit o nouă tactică de luptă: nu mai ești agresiv, nu te mai grăbești să judeci, manifești bunătate și stăpânire de sine. „Am traversat perioade dificile, ca fiecare om, iar credința în Dumnezeu îți aduce echilibru, pace, liniște”, mi-a spus șeful „mascaților”, tatăl unei adolescente despre care spune că este esența vieții sale.
Da, oamenii pot fi (și sunt) multe; te pot surprinde și îți pot spulbera prejudecățile (dacă le ai, deși e mai bine să nu); pot fi (și sunt) complecși, trăind multe vieți, interioare și exterioare.
Domnului Damian îi place prăjitura cu bezea făcută de mama sa și se gândește la tatăl său, care a trecut la cele veșnice. Are o motocicletă, îi place să asculte muzică, să citească și să călătorească. Se gândește la casa părintească din Vulturu și la Tomiță Lazăr, fostul șef al „mascaților”, plecat prea devreme dintre noi și dintre ei, polițiștii, și care i-a fost șef, prieten, mentor.
Domnului Damian îi plac acțiunea, adrenalina, armele și mașinile, se pregătește constant, alături de colegii săi, și își dorește ca locuitorii din Focșani, din Vrancea, să se simtă în siguranță.
Am vorbit despre dotări, de la armament modern la camere video și dispozitive hidraulice, despre lunetiști, negociatori și specialiști în escaladarea unor clădiri, despre ce mai este nevoie, atât la nivel de personal, cât și în privința bazei de pregătire.
Consideră că este esențială colaborarea cu structurile similare din SRI, Jandarmerie, Armată, pentru beneficiarul final al pregătirii lor – cetățeanul.
Am vorbit despre toate acestea și multe altele, așa că e momentul potrivit să intrați pe canalul de YouTube – Monitorul de Vrancea. Vizionare plăcută!

























































