Ediția: Sâmbătă 12 aprilie 2025 Nr. 6855

PNL Vrancea solicită CJ sprijin financiar pentru echipa de robotică a Liceului Slavici din Panciu

          Președintele PNL Vrancea, deputatul Dragoș Ciobotaru, a solicitat Consiliului Județean (CJ) Vrancea să aloce un sprijin financiar echipei de robotică „Cyberlis76” a Liceului Teoretic „Ioan Slavici” Panciu, care va reprezenta România la Campionatul European de Robotică. Solicitarea a fost anunțată în cadrul unei conferințe de presă organizată sâmbătă la sediul PNL Vrancea. Liderul liberal susține că ai săi colegi din Consiliul Județean au întocmit un proiect de hotărâre prin care solicită alocarea sumei de 75 de mii de lei pentru a se pregăti așa cum trebuie pentru acest concurs dar și pentru deplasarea în Olanda.

          „Echipa de robotică „Cyberlis76” a Liceului Teoretic „Ioan Slavici” Panciu va reprezenta România la Campionatul European de Robotică. Acest club a fost înființat în urmă cu doi ani și a evoluat foarte mult, ajungând ca în acest an să obțină premiul I la categoria Design în cadrul competiției naționale FIRST Tech Challenge România. Marea problemă este că acest club, deși este unul performant, nu dispune de resurse financiare pentru această deplasare. În acest sens am realizat un proiect de hotărâre la Consiliul Județean Vrancea, prin care solicităm alocarea sumei de 75 de mii de lei pentru pregătire și deplasarea a echipei de robotică „Cyberlis76” în Olanda. În această conferință de presă vrem doar să îl rugăm pe președintele Consiliului Județean Vrancea să convoace o ședință pentru a aproba aceste sume“, a precizat Dragoș Ciobotaru.

          Deputatul a spus că un sprijin financiar în valoare de 5000 de euro va aloca și Primăria Panciu, însă suma este mult prea mică pentru acest eveniment. Dragoș Ciobotaru a mai arătat că rezultatele obținute de cluburile vrâncene de robotică reprezintă „un fenomen“. „Este un fenomen care se întâmplă în Vrancea. Avem cinci cluburi dintre care trei cu rezultate excepționale într-un domeniu în care este mare concurență. Este o activitate care îi ajută pe tineri să stea departe de ecranele telefoanelor și să fie creativi într-un domeniu de viitor“, a spus Dragoș Ciobotaru.

          Acesta a precizat că speră ca președintele CJ Vrancea, Nicușor Halici, să convoace rapid plenul Consiliului Județean în ședință pentru a putea aloca cei 75 de mii de lei cât mai repede echipei de robotică „Cyberlis76”.

          Într-o postare pe pagina de Facebook / Liceul Teoretic „Ioan Slavici” Panciu, se arată că prețul „aproximativ pentru această participare este de 20.000 EURO! Pentru orice virament/donație utilizați contul bancar al Asociației CYBERLIS, CIF 49381994, Bulevardul Independenței, Nr. 2, Panciu – Vrancea, Banca Transilvania! RO41BTRLRONCRT0681628201

Vă mulțumim, cu recunoștință, tuturor!”.

          În aceeași conferință de presă, președintele PNL Vrancea a reluat subiectul privind problemele financiare ale CSM Focșani și a declarat că „este o dezamăgire pentru noi conflictul dintre primarul municipiului Focșani Cristi Misăilă și președintele Consiliului Județean Vrancea, Nicușor Halici pentru că CSM Focșani se află într-o situație delicată“.

          Ciobotaru a precizat că cei doi sunt cei care au declarat în mod repetat că susțin activitatea sportivă din Vrancea. „Primăria a locat 11 milioane de lei și mai e nevoie de încă 12 milioane de lei pentru CSM Focșani. Au nevoie de 23 de milioane de lei pentru a achita datoriile și pentru a nu închide aceste cluburi. Sper să găsească soluții, să se împace și să găsească soluții. Susținem și acceptăm orice formulă prin care cluburile sportive pot fi salvate“, a mai spus președintele PNL Vrancea, deputatul Dragoș Ciobotaru

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?