Ediția: Marți 1 aprilie 2025 Nr. 6847

FOTO! Senatorul Cătălin Graur, implicat activ în combaterea consumului de droguri în rândul elevilor

COMUNICAT DE PRESĂ

Senatorul PSD de Vrancea, Cătălin Graur, a participat la dezbaterea „Epidemie de droguri în școli și licee”, organizată la Senatul României, eveniment în cadrul căruia s-au analizat măsuri legislative urgente pentru reducerea consumului și traficului de droguri în unitățile de învățământ. Fenomenul, din ce în ce mai alarmant, necesită soluții concrete și rapide, iar senatorul și-a exprimat angajamentul ferm în acest sens.


„Ne confruntăm cu o realitate îngrijorătoare: consumul de droguri în rândul elevilor a devenit un fenomen alarmant, cu efecte devastatoare asupra generației tinere. Este un flagel care distruge vieți, rupe familii și afectează întreaga societate. Nu putem rămâne pasivi!”, a declarat Cătălin Graur.


Dezbaterea a fost organizată de Comisia pentru cercetarea abuzurilor, combaterea corupției și petiții și a reunit membri ai conducerii Senatului, parlamentari, reprezentanți ai Ministerului Educației, Ministerului Afacerilor Interne, Ministerului Sănătății, specialiști în prevenirea și combaterea consumului de droguri, reprezentanți ai DIICOT, psihiatri, psihologi, medici, psihoterapeuți, organizații antidrog și asociații de părinți.


Trei măsuri concrete propuse pentru protejarea elevilor:
• Prezența unui organ de ordine publică în fiecare unitate de învățământ, pentru prevenirea consumului și traficului de droguri;
• Uniformă școlară obligatorie, pentru facilitarea identificării elevilor și reducerea bullyingului;
• Patrularea și supravegherea zonelor adiacente școlilor de către poliția locală sau alte structuri de ordine publică, inclusiv cu câini specializați în detectarea drogurilor.


Printre participanți s-au numărat președintele interimar al Senatului, dl. Mircea Abrudean, vicepreședintele Senatului, dl. Robert Cazanciuc, senatorul și avocatul Daniel Fenechiu, președintele Comisiei Juridice din Senat, dl. Ion Cristinel Rujan, alături de alți senatori și deputați membri ai comisiilor de specialitate.


Senatorul Graur a subliniat rolul esențial al educației ca principal instrument de prevenție:
„Educația este cheia prevenirii! De aceea, consider esențială introducerea educației pentru sănătate ca disciplină obligatorie în școli, cu o curriculă bine structurată, elaborată de Ministerul Sănătății. Copiii trebuie să fie informați corect, să înțeleagă pericolele consumului de droguri și să fie pregătiți să facă alegeri responsabile.”


Modelul Vrancea: colaborare eficientă între autorități
În județul Vrancea, Autoritatea Teritorială de Ordine Publică (ATOP), sub coordonarea Consiliului Județean, a inițiat măsuri concrete pentru combaterea acestui fenomen. Senatorul Cătălin Graur a evidențiat necesitatea extinderii acestui model de bună practică la nivel național, astfel încât autoritățile, unitățile de învățământ și comunitatea să coopereze strâns pentru siguranța elevilor.


Totodată, în cadrul Direcției de Sănătate Publică Vrancea, Inspectoratul de Poliție Județean, în colaborare cu asistenții medicali comunitari și personalul de specialitate al instituției, a organizat sesiuni de instruire destinate eficientizării activităților de informare și prevenție desfășurate în școlile din județ. Aceste inițiative au ca scop creșterea nivelului de conștientizare și responsabilizare a elevilor în privința consumului de substanțe interzise.
Trebuie să acționăm acum, înainte ca acest fenomen să ne scape de sub control. Siguranța copiilor noștri nu este negociabilă!”, a conchis senatorul Cătălin Graur.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?