Ediția: Duminică 23 februarie 2025 Nr. 6820
Ediția: Duminică 23 februarie 2025 Nr. 6820

VIDEO și GALERIE FOTO: Nicușor Halici și Cristi Misăilă au participat la lansarea Programului de Guvernare PSD 2024-2028

          Președintele Consiliului Județean Vrancea și al PSD Vrancea, Nicușor Halici, și primarul municipiului Focșani, Cristi Misăilă, președinte al PSD Focșani, au participat marți la lansarea Programului de Guvernare PSD 2024-2028.

          „Am fost alături de Marcel Ciolacu la lansarea „Programului de Guvernare PSD 2024-2028“, un angajament pentru dezvoltarea și modernizarea României. Prin acest program, PSD își propune să aducă o schimbare reală în viața românilor, cu măsuri concrete pentru creșterea nivelului de trai, prin salarii și pensii mai mari și o economie puternică. Vom accelera industrializarea României, oferind sprijin strategic pentru industriile locale și tehnologii noi, astfel încât fiecare regiune să beneficieze de locuri de muncă bine plătite. Infrastructura va cunoaște o dezvoltare masivă, cu autostrăzi și drumuri moderne, iar sănătatea și educația vor fi priorități naționale, prin construcția de spitale noi și investiții în educația de calitate pentru toți copiii noștri. Sunt mândru să susțin această viziune îndrăzneață și realistă, care vizează o Românie unită, modernă și prosperă. Împreună putem construi un viitor în care românii să trăiască la același nivel cu cel din Uniunea Europeană. Împreună pentru o Românie mai bună!“, a scris pe pagina sa de facebook, președintele Nicușor Halici.

          La rândul său, Cristi Valentin Misăilă a precizat: „Am fost alături de Marcel Ciolacu, viitorul Președinte al României, la prezentarea programului de guvernare pe care Partidul Social Democrat îl propune românilor la aceste alegeri. Un program de guvernare amănunțit, cu măsuri concrete pentru dezvoltarea României prin care să fie create locuri de muncă bine plătite, să stimulăm angajarea tinerilor și a românilor care se întorc în țară.  Programul cuprinde măsuri pentru stimularea micilor afaceri și pentru scăderea impozitării muncii la salariații cu venituri mici și medii dar și la familiile cu mulți copii. Trebuie să dezvoltăm infrastructura, să construim o rețea de autostrăzi în toate regiunile istorice – astfel încât să fie reduse decalajele de dezvoltare și de nivel de trai.  Obiectivul PSD este creșterea nivelului de trai al celor care muncesc sau celor care au muncit o viață.

          Măsuri propuse în programul de guvernare al PSD:

– menținerea la același nivel pentru TVA, impozit pe venit, impozit pe profit, impozite pe proprietate.

– reducerea taxelor și impozitelor pe salariile mici și medii, prin introducerea unor deduceri, care vor reduce povara fiscală cu până la 5 puncte procentuale. De exemplu, la salariul minim, taxele și impozitele care acum reprezintă 36% din venitul brut, vor fi reduse la 31%.

– continuăm digitalizarea ANAF, raționalizarea cheltuielilor statului și stoparea risipei banului public.

– sistemul de educație trebuie adaptat la piața muncii, prin dezvoltarea învățământului dual, profesional și tehnic, programe de ucenicie.

– finalizarea autostrăzilor care leagă regiunile istorice ale României și care conectează Portul Constanța, Capitala și marile orașe din România la fluxurile comerciale europene.

– introducerea salariului minim european și creșterea sustenabilă a pensiilor pe termen lung”.

          PSD şi-a lansat, marţi, programul de guvernare pentru perioada 2024 – 2028, la Uzina Electrică Filaret din Bucureşti. „Lansăm (…) un program de guvernare care este compatibil 100% cu Proiectul pentru România pe care l-am lansat acum 10 zile, în calitate de candidat la alegerile prezidenţiale din partea PSD. Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar este o certitudine că orice alianţă de guvernare din decembrie încolo nu se poate face decât în jurul PSD, iar dacă românii îmi vor acorda încrederea şi votul lor pentru a ajunge preşedintele României voi face ce am zis: voi împărţi puterea. (…) Însă, a împărţi puterea înseamnă inclusiv a găsi acel partener politic alături de care să putem realiza cât mai multe dintre obiectivele comune din programul meu prezidenţial şi din programul PSD. Evident, alături de orice alte idei valoroase ale altor partide. (…) Noi nu avem orgolii când este vorba de a ajunge la un consens politic pentru dezvoltarea României folosind banii europeni. Nu avem orgolii să ne aşezăm la masă cu oricine susţine finalizarea autostrăzilor şi a spitalelor moderne, investiţiile masive în educaţie, protejarea copiilor noştri de droguri şi susţinerea românilor din diaspora”, a afirmat preşedintele PSD, Marcel Ciolacu.

          La evenimentul de lansare a programului de guvernare al PSD pentru perioada 2024 – 2028, Ciolacu a susţinut că românii aşteaptă de la clasa politică să termine cu scandalurile, cu acuzaţiile şi cu demagogia şi să muncească mai mult pentru a dezvolta ţara şi pentru a avea un nivel de trai similar statelor europene dezvoltate. Liderul PSD a afirmat că, dacă va fi ales preşedinte al ţării, va sta „umăr la umăr” cu Executivul în realizarea tuturor măsurilor din programul de guvernare, va merge ori de câte ori va fi nevoie la şedinţele Cabinetului şi îi va însoţi membrii acestuia şi pe teren.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?