• FC Argeș Pitești – CSM Focșani 2007 82-60 (19-9, 25-10, 22-24, 16-17)

FC Argeș: Raynere Zynique Thornton (7+6+1), Mladen Jeremic (11+1+2), Dragoș Axinte (3+2+3),  Radu Gheorghe Voinescu (6+1+3), Tudor Gheorghe (8+3+6), Goran Gajovic (4+3+5), Mihai Gavrilă (12+1+0), Nikola Jevtovic (16+9+3), Lucian Chirof, Mihai Marius Maciucă (8+2+1), Toarlyn Lavon Fitzpatrick (7+4+0). Antrenor, Tudor Costescu.

CSM Focșani 2007: Henri Raunaldo Wade Chatman (28 puncte+7 recuperări+4 pase decisive), Cătălin Petrișor (1+1+2), Denis Miron (0+0+1), Radu Paliciuc (2+3+3), Georgel Alexandru Burlacu, Aliaksandr Pustahvar (10+8+0), Pavle Reljic (5+4+1), Denis Nacu, Alexandru Bratosin (2+1+0), Lucian Țibîrnă (0+1+0), Justin Baker (12+1+0), Adrian Vaida. Antrenor, Petruț Mihai

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Nikola Jevtovic – 16; Henri Raunaldo Wade Chatman – 28.

Recuperări: Nikola Jevtovic – 9; Aliaksandr Pustahvar – 8.

Pase decisive: Tudor Gheorghe – 6; Henri Raunaldo Wade Chatman – 4.

CSM Focșani 2007 a jucat duminică, 10 octombrie, de la ora 18:00, în deplasare, cu lidera clasamentului Ligii Naționale, FC Argeș Pitești. Primele două sferturi au fost dominate cu autoritate de gazde, care au acumulat până la pauză un plus de 25 de puncte, evoluând la un nivel foarte bun. În următoarele două sferturi, focșănenii au reușit să echilibreze partida, au câștigat la diferență de 2 puncte sfertul al treilea și la un punct ultimele 10 minute, ceea ce spune suficient despre potențialul nunei formații a Focșaniului care are rezerve de creștere! În etapa următoare, sâmbătă, 16 octombrie, CS SCM OHMA Timișoara – CSM Focșani 2007.