198
  • Sportul Chiscani – CSM Focșani 2007 0-4 (0-1)

CSM Focșani 2007: Geantă – Negoiță, Moisi (74 Panaite), Bratu, Dragomir – Strătilă (65 Benkaid), Preoteasa (65 Stancu), Taciuc, Istrati (Manu) – Negruț, Bodea (57 Vîlsan). Au mai fost înscriși pe foaia de joc Apenciucesei, Săpunaru, Juncănaru, Oprea.

Sportul Chiscani: Tunea – Traian Ioniță, Marius Ioniță, Sima, Sloată – Chihaia, Giol, Capbun, Stroe – Buzatu, Tarozzi. Rezerve: Ghițuh, Novac, Dobrin, Dobre, Bolozan.

Din perspectivă focșăneană, evenimentul etapei în Seria a 2-a a Ligii a III-a a fost egalul cu care s-a terminat jocul dintre Dacia Unirea Brăila și CSM Bacău, cu brăilenii în postură de gazde. A fost un rezultat care le-a oferit focșănenilor posibilitatea de a se apropia la 3 puncte de locul al doilea. Iar CSM 2007 a valorificat, așa cum era de așteptat, această posibilitate câștigând meciul de la Chiscani, de sîmbătă, 3 aprilie, cu Sportul. În mod normal, așa trebuia să se întâmple! Dar ce a fost normal în rezultatele întregistrate de fotbaliștii Focșaniului în meciurile cu mai multe echipe din partea de jos a clasamentului în actuala ediție de campionat?

Meciul de la Chiscani, a început cu un gol de Cartea Recordurilor: în secunda 12 a întâlnirii, după ce a fost fluierat începutul meciului, mingea a ajuns la Negruț care a trimis-o de la 20 de metri în vinclul porții lui Tunea! 0-1, și o frumoasă promisiune pentru susținătorii oaspeților. Pe o ploaie sâcâitoare, lucrurile nu au mers așa cum și-ar fi dorit focșănenii. Au dus jocul pe benzi, au facut lansări în adâncime, dar un alt gol nu a mai venit până la pauză, deși au fost în situații favorabile Taciuc, Negruț și Bodea. În partea a doua a meciului, lucrurile au intrat în făgașul normal. După ce, în minutul 57, au intrat în teren Vîlsan și Manu care i-au schimbat pe Bodea și Istrati, a venit golul al doilea al CSM 2007: Negoiță i-a trimis lui Strătilă care a centrat până la Manu al cărui vole e trimis mingea în plasa gazdelor, pentru 0-2. Era minutul 62, și timp suficient pentru majorarea diferenței în favoarea Focșaniului. În minutul 66, Negruț a centrat și Moisi a reluat cu capul pentru 0-3, pentru ca în mintul 88, Negruț să facă dubla după ce a speculat indecizia lui Tunea și a trimis mingea în plasă d ela 25 de metri.

În etapa următoare, sâmbătă, 10 aprilie, pe stadionul Milcovul, CSM Focșani 2007 – CSM Râmnicu Sărat.

Rezultatele etapei și marcatorii
Dacia Unirea Brăila – CSM Bacău 1-1 (0-0). Au marcat Stănescu – minutul  74, respectiv Preda – 66.
Sporting Lieşti – Avântul Valea Mărului  1-0 (0-0). A marcat Mucuță – 76.
CSM Râmnicu Sărat – Viitorul Ianca  1-2
Sportul Chiscani – CSM Focşani  0-4 (0-1). Au marcat
Negruț – 1și 88, Manu – 62, Moisi – 66.
SC Oţelul Galaţi – CS Făurei  11-0 (4-0). Au marcat Păun – 4, 33, 54, 61, Cîrjan – 70, 72, 90, Gavrilă – 45, Răducan 42, Stoian – 80, Neagu – 88.

Clasament: 1. Oțelul Galați – 32 puncte; 2. Dacia Unirea Brăila – 29 puncte; 3. CSM Focșani 2007 – 26 puncte; 4. Sporting Liești – 26 puncte; 5. CSM Râmnicu Sărat – 23 puncte; 6. Viitorul Ianca – 22 puncte; 7. CSM Bacău – 16 puncte; 8. Avîntul Valea Mărului – 10 puncte; 9. CS Făurei – 5 puncte; 10. Sportul Chiscani – 5 puncte.