Atletism – Claudia Prisecaru, a patra la 3000 metri la Balcaniadă!

0
50

• Focșăneanul Vlad Dulcescu, de la Poli Iași, argint cu ștafeta de 4×400 metri a României

Campionatul Balcanic de Atletism în sală, care a avut loc sâmbătă, 20 februarie la Istanbul, a avut la start, ca parte a delegației României, și doi sportivi vrânceni: de la CSM Focșani 2007, Claudia Prisecaru iar de la Poli Iași, Vlad Dulcescu. Într-o cursă câștigată cu un timp de vârf – 8:58,73 de slovena Klara Lukan, la 3000 metri, Claudia s-a clasat a patra, cu 9:27,73, timp cu două sutimi de secundă mai mare decât cel cu care a încheiat cu medalie de argint la Campionatul Național de sală, la 6 februarie. Claudia Prisecaru a intrat în cursa de la 3000 metri al cincilea timp. Sportiva pregătită de profesorul Cristian Orza este specialistă a probei de 3000 metri obstacole în care este multiplă campioană a României și medaliată cu bronz la Campionatul European de tineret. În aceeași cursă de la Balcaniadă, campiona României la 3000 metri, Roxana Rotaru s-a clasat a doua, cu medalie de argint.

Vlad Dulcescu a făcut parte, împreună cu Gabriel Cristian Voicu, Mihai Sorin Dringo și Denis Simon Toma din ștafeta de 4×400 metri a României cu care a câștigat medalia de argint.