GALERIE FOTO: Primarul PSD Emil Tacu modernizează comuna Corbița

0
244

Emil Tacu este candidatul Partidului Social Democrat, Filiala Vrancea, pentru funcția de primar al comunei Corbița. Emil Tacu este primar al comunei Corbița din anul 2004, fiind reconfirmat în funcție de cetățenii comunei, care au încredere că își respectă promisiunile și le poate rezolva problemele. Pe lista de investiții realizate de edilul social democrat se află mai multe proiecte din care amintim: modernizarea unităților de învățământ, îmbunătățirea sistemului de iluminat public, alimentare cu apă în satele Șerbănești-Corbița, modernizarea drumurilor comunale.

Primarul Emil Tacu a afirmat că cea mai mare provocare a activității din administrația locală a fost inițierea unor proiecte de investiții. Primăria comunei Corbița a modernizat cu fonduri europene drumul comunal 14, între Ocheșești și Buda. Valoarea investiției este de 400 mii euro. Până acum au fost refăcuți trei din cei patru kilometri ai acestui drum comunal iar lucrările vor continua în mandatul 2020-2024 „Este o lucrare la un drum foarte important pentru comunitatea din Corbița. Înainte drumul era rupt mereu de ape. Drumul este asfaltat, cu șanțuri de protecție”, a afirmat primarul din Corbița, Emil Tacu. Investiția a fost realizată cu bani de la bugetul local și prin GAL-ul „Pădurile Dacice”, parte a rețelei GAL-uri sprijinită de Consiliul Județean pentru dezvoltarea agriculturii și a satului vrâncean. Este una dintre inițiativele președintelui Marian Oprișan, prima entitate înființată, Grupul de Acțiune Locală „Vrancea Sud-Est” fiind un succes în primul an de implementare.

Edilul șef din Corbița vrea ca prin derularea unor proiecte de investiții în infrastructură, finanțate cu fonduri europene, guvernamentale sau de la bugetul local, să realizeze modernizarea satelor din comună. Deja au fost realizate Studiul de fezabilitate și proiectarea Sistemului de alimentare cu apă satele Rădăcinești și Buda iar lucrările urmează să înceapă în mandatul 2020-2024. Tot în acest mandat va fi realizat Centrul Comunitar Multifuncțional în satul Ocheșești și va continua modernizarea drumurilor comunale din Corbița. Vă mulţumesc în primul rând vouă, dragi locuitori ai comunei Corbița, încă o dată, pentru susţinerea și încrederea acordate, pentru contribuţia fiecăruia dintre dumneavoastră la dezvoltarea comunităţii noastre. Le mulţumesc angajaţilor primăriei, dar şi consilierilor locali, echipei PSD pentru efortul depus şi sprijinul acordat. Vă asigur încă o dată de respectul meu față de dumneavoastră, de opiniile și activitățile dumneavoastră. Pentru următorul mandat, prioritățile mele rămân în continuare realizarea alimentărilor cu apă, modernizarea drumurilor comunale, modernizarea iluminatului public din comună, reducerea sărăciei în comunitatea noastră. Acesta este motivul pentru care vă cer sprijinul pentru cel de-al patrulea mandat în funcția de primar al comunei. De asemenea, vă cer sprijinul și votul de încredere pentru Consiliul local al comunei Corbița, vă cer sprijinul și votul de încredere pentru Consiliul Județean, vă cer sprijinul și votul de încredere pentru actualul și viitorul președinte, domnul Marian Oprișan. Doar împreună cu o echipă puternică, echipa social democrată, comuna Corbița va cunoaște o dezvoltare puternică. Doamne ajută!, a spus primarul Emil Tacu.

Drum modernizat de Consiliul Județean

Președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, a semnat, în data de 18 iunie 2020, ordinul de începere a lucrărilor pentru obiectivul de investiții „Modernizare DJ 241A limită judeţ Galaţi – Feldioara – Limită judeţ Bacău, km.5+000-19+450, L=14,45 km (respectiv 14,70 km conform Documentatiei de avizare a lucrărilor de intervenție) comuna Tănăsoaia, comuna Corbiţa, judeţul Vrancea”. Vor fi realizate lucrări de reabilitare și modernizare a drumului județean pe o lungime de 14,70 km, după cum urmează: – lucrări de terasamente; – lucrări la structura rutieră; -execuția unei structuri rutiere suple dimensionate corespunzător traficului de perspectivă și verificată la îngheț- dezgheț; – îmbunătățirea scurgerii apelor în lungul drumului prin prevederea unui sistem eficient de colectare a apelor din precipitații; – înlocuirea podețelor cu diametri și deschideri mai mici de 2 metri, precum și repararea unor podețe existente inclusiv amenajări amonte și aval; – sporirea siguranței circulației prin prevederea de dispozitive de protecție a drumului, în principal parapete metalice cu nivel de protecție corespunzător; – semnalizarea marcajelor; – amenajarea zonei de traversări atât pentru pietoni, cât și pentru persoane cu handicap locomotor. Valoarea totală a investiției este 41.162.352,19 lei, cu TVA inclus (echivalentul a 8. 575.490 euro). Obiectivul de investiții este finanțat în cadrul Programului Național de Dezvoltare Locală (PNDL) II 2017-2020, iar termenul de execuție este de 30 de luni, de la data semnării ordinului.

Obiective de investiții realizate în mandatul primarului Emil Tacu:

 • Reconstrucție totală Primăria Corbița
 • Construcție pod beton peste pârâul Berheci, satul Șerbănești

 • Extindere Centru de zi Instructiv Educativ, sat Șerbănești

 • Reparație capitală Școala cu clasele V-VIII Șerbănești

 • Amenajare teren sport Școala cu clasele V-VIII Șerbănești

 • Realizare împrejmuire Școala cu clasele V-VIII Șerbănești

 • Modernizare Grădiniță sat Șerbănești

 • Construcție nouă Școala cu clasele I-IV Șerbănești

 • Modernizare DC 12 Rădăcinești – Corbița

 • Modernizare DC 13 Ocheșești – Tutu

 • Modernizare DC 14 Ocheșești – Buda

 • Alimentare cu apă satele Șerbănești-Corbița

 • Construcție Cămin Cultural, sat Buda

 • Construcție Punct Sanitar, sat Buda

 • Îmbunătățirea iluminatului public comunal

 • Întreținerea rețelei de drumuri comunale și uliți

 • Studiu de fezabilitate și proiectare Sistem de alimentare cu apă satele Rădăcinești și Buda

Obiective aflate în derulare:

 • Construcție anexă și grup sanitar Primăria Corbița

 • Construcție Grup Sanitar Școala cu clasele I-IV Buda

 • Construcție Grup sanitar Grădinița Buda

 • Construcție Grup Sanitar Școala cu clasele I-IV Șerbănești

 • Înlocuire șarpantă și învelitoare Școala cu clasele I-IV și Grădinița Buda

 • Modernizare DC 200 sat Lărgeșeni

Obiective pentru mandatul 2020-2024:

 • Finalizare Modernizare DC 12, DC 13, DC 14, comuna Corbița

 • Modernizare DC 23 Ocheșești – Izvoarele

 • Realizare Centru Comunitar Multifuncțional în satul Ocheșești

 • Modernizare Iluminat public în comuna Corbița

 • Realizare Sistem de alimentare cu apă satele Rădăcinești și Buda

Articol executat de SC MEDIA UNO SRL la comanda PSD filiala Vrancea; CUI mandatar financiar 21200019

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here