Atletism: Alin Firfirică (disc) şi Florentina Iuşco (lungime), victorioşi la Campionatele Naţionale

0
55

Atleţii Alin Firfirică şi Florentina Iuşco, ambii calificaţi la Jocurile Olimpice de la Tokyo, au obţinut victorii în probele de aruncarea discului, respectiv săritura în lungime, sâmbătă, în ziua a doua a Campionatelor Naţionale de atletism în aer liber pentru seniori şi tineret (U23), găzduite de Cluj Arena din Cluj-Napoca, potrivit site-ului FRA. Iuşco reuşise vineri să se impună şi la triplusalt. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi) a reuşit sâmbătă două victorii, la 400 m garduri şi la 200 m. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) s-a impus şi la 200 m, după ce vineri câştigase proba de 100 m plat. Şi Elena Adelina Panaet (CS Ştiinţa Bacău) a reuşit o dublă, după victoriile de la 3.000 m obstacole (vineri) şi 5.000 m (sâmbătă). Două succese a înregistrat şi Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău), vineri la 10.000 m, iar sâmbătă la 5.000 m

Rezultatele de sâmbătă:

MASCULIN

săritura cu prăjina

1. Andrei Răzvan Deliu (SCM Deva) 4,80 m

2. Valentin Constantin Stanciu (CS Rapid) 4,60 m

3. Dacian Costea (LPS Tg. Mureş) 4,50 m

400 m garduri

1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi) 51.14

2. Răzvan George Roman (CS Dinamo) 54.99

3. Darius Marian Făgăraş (CS Poli Iaşi) 55.24 1

aruncarea discului

1. Alin Alexandru Firfirică (CSA Steaua) 62,16 m

2. Sergiu Ursu (CSM Craiova) 57,32 m

3. Ştefan Mura (CSU Suceava) 52,91 m

săritura în înălţime

1. Mihai Donisan (CS Dinamo) 2,14 m

2. Dan Claudiu Lăzărică (CSA Steaua) 2,10 m

3. Marius Cristian Dumitrache (CS Rapid) 2,05 m

800 m

1. Cristian Gabriel Voicu (Col. Naţ. Vâlcea) 1:51.09

2. Nicolae Marian Coman (CSU Arad/CSM Craiova) 1:51.58

3. Mark Daniel Fandly (CN M. Eminescu Oradea) 1:51.93

200 m

1. Vlad Dulcescu (CS Poli Iaşi) 21.35

2. Alin Ionuţ Anton (CSM Oneşti) 21.51

3. Alexandru Zatic (CS UNEFS Bucureşti) 21.68

săritura în lungime

1. Gabriel Bitan (CSM Oneşti) 7,73 m

2. Florin Alexandru Vişan (CS Dinamo) 7,43 m

3. Marian Valentin Tănase (CSM Oneşti) 7,17 m

5.000 m

1. Nicolae Alexandru Soare (CS Ştiinţa Bacău) 14:33.73

2. Adrian Garcea (CS Pandurii Tg. Jiu) 15:06.25

3. Mihai Cochior (CS Poli Iaşi) 15:07.28

FEMININ

săritura în lungime

1. Florentina Iuşco (LPS Cetate Deva) 6,31 m

2. Diana Ana Maria Ion (CSM Oneşti) 5,98 m

3. Ioana Manoliu (CS Farul Constanţa) 5,91 m

400 m garduri

1. Sanda Belgyan (CSU Cluj-Napoca) 58.53

2. Iulia Nicoleta Banaga (CSM Oneşti) 59.98

3. Iarina Teodora Ungureanu (Col. Naţ. Vâlcea) 62.83

800 m

1. Cristina Daniela Bălan (CS Athletics Timişoara) 2:07.26

2. Angela Veronica Olenici (CSM Oneşti) 2:07.98

3. Florina Ştefana (CSA Steaua) 2:08.58

200 m

1. Marina Andreea Baboi (SCM Gloria Buzău) 23.78

2. Camelia Florina Gal (CSU Cluj-Napoca) 23.86

3. Maria Valeria Bisericescu (CS Rapid) 24.78

aruncarea suliţei

1. Ioana Valentina Plăvan (SCM Gloria Buzău) 50,16 m

2. Florina Andreea Marinescu (CS Unirea Alba Iulia) 46,52 m

3. Alisia Adela Paruba (SCM Bacău) 45,49 m

5.000 m

1. Elena Adelina Panaet (CS Ştiinţa Bacău) 16:07.66

2. Liliana Maria Dragomir (CSM Reşiţa) 16:52.21

3. Mădălina Elena Sîrbu (CSM Suceava) 17:09.78

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here