Neculai Ionescu este candidatul PSD la funcția de primar al comunei Homocea: „Alimentarea cu gaze, un obiectiv prioritar”

0
722
image description

Neculai Ionescu este candidatul Partidului Social Democrat, Filiala Vrancea, pentru funcția de primar al comunei Homocea. Acesta a mai deținut funcția de primar timp de 3 mandate consecutive, în perioada 2004-2016. În cei 12 ani de mandat, Neculai Ionescu a finalizat mai multe investiții în infrastructură care au schimbat și modernizat comuna Homocea. Din acestea amintim: alimentare cu apă, construire de unități școlare, reabilitare dispensar medical, reabilitat și asfaltat drumuri comunale, sistem de canalizare, etc.

Neculai Ionescu a precizat că a deținut funcția de primar timp de 3 mandate consecutive, în perioada 2004-2016, timp în care a rezolvat multe din problemele comunității. În acest context, Neculai Ionescu le cere din nou votul locuitorilor comunei Homocea pentru a continua proiectele de modernizare a comunei și implementarea de noi proiecte, care asigure o viață mai bună oamenilor din comună. „În acest an electoral, Partidul Social Democrat (PSD), filiala Vrancea, mi-a făcut onoarea de a mă desemna candidat la funcția de primar al comunei Homocea, fapt ce mă onorează dar mă și obligă. Pe această cale, aș vrea să le mulțumesc pentru încrederea acordată și să îi asigur că nu o să îi dezamăgesc. În mod surprinzător, în această competiție electorală suntem înscriși doar doi candidați, iar dumneavoastră o să decideți prin vot, care dintre noi o să conducă comuna Homocea, în următorii 4 ani. Unul din cei doi sunt eu – Neculai Ionescu, cel care împreună cu dumneavoastră, în anul 2004 am dat startul unei acțiuni vaste de dezvoltare a comunei Homocea, în încercarea de a crește nivelul de trăi al nostru, locuitorii comunei Homocea. Sunt convins că majoritatea dintre dumneavoastră vă amintiți de felul în care arăta comuna noastră la trecerea celor 14 ani de la revoluție, perioadă în care nu s-a înfăptuit nimic, fiind nevoiți a lua aproape tot, de la zero, a arătat Neculai Ionescu.

Candidatul PSD la funcția de primar al comunei Homocea a precizat că împreună cu locuitorii comunei Homocea a făcut eforturi considerabile pentru a realiza următoarele investiții:

Realizare alimentare cu apă, în satele Lespezi și Homocea;

Construirea grădiniței și școlii din Costișa;

Construire Cămin Cultural în satul Lespezi;

Reabilitarea dispensarului medical din Homocea;

Achiziționat și amenajat terenul pe care să se organizeze un târg săptămânal;

Reabilitat sau asfaltat circa 30 km de drumuri județene, comunale și de interes local;

Reabilitat și pus în funcțiune Grădiniță din Lespezi;

Amenajat baza sportivă, dotată cu instalație de nocturnă (singură din județ la acea vreme);

Reabilitat Grădiniță nr. 1 din centri și amenajat curtea interioară, pentru a crea copiilor și un loc de joacă;

Reabilitat Școală Homocea (cea mai mare școală comunală din Vrancea) și de asemenea am amenajat curtea interioară;

Realizat sistemul de canalizare (în Lespezi și Homocea);

Realizat cel mai costisitor obiectiv și mă refer aici la stația de epurare;

Reabilitat sistemul de iluminat public;

Realizat locuri de parcare și garduri în zonele centrale;

Am dorit să avem o primărie modernă, așa cum începea să fie și comuna noastră și am construit un sediu secundar al primăriei, însă din nefericire, investiția este nefinalizată;

Realizat extinderea aripei estice a sediului actual al primăriei, lucrarea fiind parțial finalizată.

Neculai Ionescu are și o listă cu obiective pe care le va realiza în mandatul 2020 – 2024, din care amintim:

Alimentarea cu gaze naturale în comuna noastră;

Întocmirea unui Proiect tehnic și construirea unui sediu multifuncțional, în regim S+P+2 și care va cuprinde: la subsol – un adăpost pentru protecție civilă, spații de înmagazinare; parter – sala de spectacole/ amfiteatru; etaj 1 – biblioteca comunală și sala pentru lectură; etaj 2 – ateliere de creație, sala de conferințe, balcoane.

Introducerea pe fiecare stradă, a rețelei de alimentare cu apă și canalizare, iar apoi asfaltarea acelor străzi;

Asigurarea resurselor financiare în vederea finalizării picturii interioare la biserica Sfântul Gheorghe, din satul Homocea;

Construirea unor săli de sport școlare și comunale;

Amenajat și instalat microcentrala eoliană sau grup de panouri fotovoltaice, care să ne asigure necesarul de consum energetic, cel puțin pentru instituțiile publice și a iluminatului public;

Îmi doresc de asemenea să amenajăm și o piață agroalimentară, în care să se vândă produsele noastre, dar și un sediu administrativ;

Știm că este nevoie și de altfel de ajutor pentru copii și părinți, de aceea îmi doresc să construim un afterschool, unde părinții să își poată lăsa copiii, înainte să plece la muncă și să îi ia acasă, când se întorc;

Îmi propun să realizăm și o stație de sortare a deșeurilor și doar împreună o putem face să și funcționeze;

Vă mai propun și înființarea unui serviciu public de transport în interiorul comunei;

Un alt aspect important pe care mi-l doresc, constă în analizarea oportunității de înființare a unui serviciu public de evidență a persoanelor;

Achiziționarea de către comuna Homocea a unor terenuri și apoi punerea lor la dispoziția familiilor tinere, care să își construiască un cămin;

Vă mai propun și analizarea necesității locuințelor sociale, iar dacă se constată că este cazul, o să și realizăm respectivele locuințe;

Finalizarea lucrărilor la obiectivele deja începute și punerea acestor în funcțiune, pentru a ne bucura cu toții de ele;

Înființarea unui Serviciu de Poliție Locală, care să ne ofere tuturor siguranță și securitate.

De ce primar pentru un nou mandat. Al patrulea!

„Consider că am acumulat suficientă experiență în decursul celor 12 ani în care m-am aflat în slujba dumneavoastră și vă pot asigura că știu care ne sunt nevoile, știu de ce este nevoie pentru a relua procesul de dezvoltare al comunei noastre dragi, de aceea vă spun că doar împreună vom face din comuna noastră, locul numit acasă, atât pentru noi, cei care suntem rămași aici, cât și pentru copiii și nepoții noștri, pe care îi dorim aproape de noi. De aceea este important să VOTĂM PSD!!! Dumnezeu să binecuvânteze Homocea și pe noi homocenii de pretutindeni! Toate obiectivele de mai sus pot fi realizate doar dacă împreună ne dorim să ne dezvoltăm comuna. Pe lângă simpla lor construire/ modernizare ele ne vor oferi un nivel de trai mai ridicat și nu în ultimul rând, ele or să creeze și locuri de muncă, ceea ce din punctul meu de vedere, este extraordinar. Dragi cetățeni ai comunei Homocea, vă cer să fiți conștienți că aceste obiective nu se fac singure și nu o să ne întrebe cineva dacă vrem bani să le realizăm. Pentru a le aduce la realitate, este nevoie de foarte multă muncă, de cunoștințe, de experiență și de voință. Dumneavoastră sunteți cei care azi, decideți cum o să ne fie mâine, de aceea vă rog să analizați foarte bine opțiunile“.

Articol executat de SC MEDIA UNO SRL la comanda PSD filiala Vrancea; CUI mandatar financiar 21200019

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here