CSM Focșani 2007 – SCMU Craiova 76-101 (15- 24, 21- 29, 24-18, 16-30)

CSM Focșani 2007: Smith – (20puncte+12 recuperări+1 pasă decisivă), Crăciun, Popa (4+1+0), Petrișor (1+5+6), Mitchell (12+8+3), Olaru (5+0+2), Cornelius (16+7+2), Dragoș Cristea, Antonescu (3+2+0), Bratosin, Bjelic (6+4+0), Simeunovic (9+4+1).

CSMU Craiova: Pratt (22+8+3), Diculescu (5+6+2), Byrd, Troupe (21+6+2), Năsturescu (5+2+1), Stoyanov (8+3+0), Laser (13+3+4), Berceanu (2+0+1), Țibîrnă (6+6+0), Mulumba (19+12+1), Bagairea (0+1+0).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Smith – 20; Pratt – 22.

Recuperări: Smith – 12; Mulumba – 12.

Pase decisive: Petrișor – 6; Laser – 4.

Sâmbătă, 25 ianuarie, în Sala Polivalentă, a venit pentru meciul cu CSM 2007 din prima etapă a campionatului Grupei Galbene a Ligii Naționale, cea mai valoroasă formație care a jucat baschet la Focșani – SCMU Craiova. Oaspeții au și arătat din primele secunde ale jocului că sunt peste tot ce au văzut până acum spectatorii focșăneni la ei acasă. Au ajuns foarte repede la un 10-0 pentru ei părând a face totul foarte natural, cu aruncări extrem de precise pentru 3 puncte, dar și cu pătrunderi de neoprit de o echipă a gazdelor oarecum timorată la început, cu siguranță fără soluții nici în atac nici în apărare. După ce în m inutul 2 și 4 secunde Mitchell a punctat de două ori de la aruncări libere, în minutul 4 și 38 de secunde craiovenii conduceau cu 16-2! Antrenorul Petruț Mihai a cerut time-out, a făcut corecturi în partitura echipei sale și în minutele de până la finalul primului sfert CSM 2007 a echilibrat jocul și a recuperat cinci puncte din pasiv: 15-24. Au fost minute în care focșănenii au avut momente de joc exuberant, cu inspirație și mare risipă de efort, arătând că atunci când sunt stimulați de valoarea adversarului pot face lucruri foarte reușite. Sfertul al doilea a fost mai strâns decât primul, pentru ca în sfertul al treilea CSM 2007 să încheie cu un plus de 6 puncte: 24-18, dar după trei sferturi oaspeții conduceau cu 71-60. Cu posibilitatea, cel puțin teoretică, de a-și vedea periclitată victoria, antrenorul oaspeților, Alexandar Todorov, a trimis, ca și la început de meci, cea mai performantă formulă în teren și diferența a crescut până la 25 de puncte. În ultimele minute, Petruț Mihai a trimis în teren și pe juniorii Crăciun și Bratosin, după ce în sfertul al doilea jucase și Antonescu.

Oaspeții au arătat de ce sunt una dintre cele mai valoroase grupări din Liga Națională. Și-au respectat statutul în Sala Polivalentă chiar dacă aveau un meci care nu putea să le ridice probleme. Iar baschetbaliștii focșăneni au jucat cât au putut de bine la momentul întâlnirii ridicându-se, bune perioade de joc, la nivelul partenerei de întrecere!

În etapa următoare, sâmbătă, 1 februarie, CSM Focșani 2007 va juca în deplasare, la CS Municipal Mediaș