* CSM Focșani 2007 – CSM VSKC Miercurea Ciuc 99-85 (32-16, 24-16, 25-26, 18-27)

CSM Focșani 2007: Smith (22 puncte+9 recuperări+0 pase decisive), Crăciun, Popa, Petrișor (5+4+8), Mitchell (26+3+2), Olaru (3+1+3), Cornelius (11+4+1), Antonescu (8+2+4), Bratosin, Dragoș Cristea, Bjelic (5+6+1), Simeunovic (19+4+2).

CSM VSKC Miercurea Ciuc: Diwara (27+4+1), Movileanu (7+1+3), Olariu (5+3+0), Zerkula, Lokody (0+1+0), Laszlo (0+1+0), Cergic (10+2+0), Medgyesy (2+4+3), Lufile (12+3+0), Nagy (1+4+0), Mac Gregor Ryan (14+6+1), Magusar (7+1+2).

Liderii jocului celor două echipe:

Puncte: Mitchell – 2; Diwara – 27.

Recuperări: Smith – 9; Mac Gregor Ryan 6.

Pase decisive: Petrișor – 9; Medgyesy – 3.

CSM Focșani 2007 avea nevoie de victorie sâmbătă, 18 ianuarie, în meciul din Sala Polivalentă, cu CSM VSKC Miercurea Ciuc, pentru a se putea clasa pe locul al patrulea al grupei B a Ligii Naționale și a urca în grupa Galbenă, a doua în ordine valorică, pentru faza a doua a campionatului. Formația oaspete, care a început mai greu campionatul, și-a calibrat jocul pe parcurs și, cu trei victorii până la meciul de sâmbătă se anunța a fi o adversară de luat în seamă. Înainte de meci, antrenorul Petruț Mihai avea rezerve în a spune că formația sa este favorită, chiar dacă la Galați, în etapa anterioară, avusese o prestație foarte bună! A pregătit, însă, o partitură de joc foarte ofensivă, cu foarte multă mișcare și cu presing sufocant pentru jucătorii oaspeți care nu au avut replică în primul sfert încheiat cu un excepțional 32-16!

Focșănenii au jucat același baschet spectaculos, eficient, de mare calitate și în sfertul al doilea, ajungând la un plus 24 de puncte câte erau la pauză: 56-32 pentru CSM 2007. În sfertul al treilea, în minutul 25 și 12 secunde a fos atins ecartul maxim din meci: 36 de puncte în plus pentru gazde! Dar eforturile de până atunci au le-au redus gazdelor rezervele de energie, oaspeții au profitat și în patru minute au ajuns la 76-56! Sfertul al treilea s-a încheiat cu 25-26! Ultimul sfert a fost greu în teren, greu și în tribune, de unde suporterii gazdelor vedeau cu se topește avansul favoriților! În minutul 34 și 20 de secunde mai aveau un avantaj de 15 puncte, cu oaspeții dominând! Trei minute mai târziu CSM 2007 și-a mărit din nou avansul, la 21 puncte, 99-78, și totul se încheiase.

Scorul final, 99-85, victorie și calificare frumoasă în Grupa Galbenă, alături de SCMU Craiova, BCMU Pitești, CSO Voluntari, CS Municipal Mediaș, CS Municipal Galați.

O mențiune specială despre acest joc decisiv pentru intrarea în grupa a doua valorică la finalul primei faze a campionatului: profesorul Petruț Mihai l-a trimis în teren, în formula de bază, pentru 20 de minute fără întrerupere, pe internaționalul U 16 David Antonescu. Iar excepționalul junior, produs sută la sută al Focșaniului, a răspuns cu un joc impresionant: a trimis mingea în coș pentru 8 puncte, a recuperat de două ori și a dat patru pase decisive! Victoria este, însă, a întregii echipe care a jucat admirabil, a băncii tehnice și a tuturor care au pregătit fără cusur acest meci!

În primul joc din Grupa Galbenă, CSM Focșani 2007 va juca în Sala Polivalentă, sâmbătă, 25 ianuarie, cu SCMU Craiova.