CS Municipal Galați – CSM Focșani 2007 99-94 (23-25, 20-27, 25-17, 31-25)

CSM Focșani 2007: Smith (23 puncte+7 recuperări+2 pase decisive), Crăciun, Popa (0+1+0), Petrișor (12+5+7), Mitchell (17+6+4), Miron, Olaru (3+1+6), Cornelius (17+3+1), Antonescu (0+3+0), Bratosin, Bjelic (2+2+0), Simeunovic (20+9+3).

CS Municipal Galați: Cîmpeanu, Negoițescu (22+4+3), Doina, Krivokapic (18+2+6), Bogdanovic (17+2+2), Giangu, Vlad (10+4+2), Sava (2+1+2), Grecu (7+0+2), Corpodean (23+5+4).

Liderii jocului celor două echipe:

Puncte: Corpodean – 23; Smith – 23.

Recuperări: Corpodean – 5; Simeunovic – 9.

Pase decisive: Krivokapic – 6; Petrișor – 7.

Baschetbaliștii seniori ai Focșaniului au fost foarte aproape de o victorie pe terenul unei formații mult mai valoroase – CS Municipal Galați. Sâmbătă, 11 ianuarie, în penultima etapă a primei faze a campionatului Ligii Naționale, jucătorii pregătiți de Petruț Mihai și Florin Munteanu au avut o primă jumătate de meci de foarte bun nivel și, la pauză, conduceau cu 52-43, lăsând impresia că au forța să-și conserve un avantaj până la final. Galățenii – chiar lipsiți de americanii din lot, au forțat în ultimele două sferturi, pe care și le-au adjudecat la diferențe de câte șase puncte și ai încheiat întâlnirea cu au plus de cinci puncte!

Gazdele au egalat prima oară la 60, în minutul 25.04, apoi, la 64, însă după 30 de minte oaspeții aveau, încă, un punct avans: 69-68. În ultimul sfert, CSM Galați a fost tot timpul în față și în minutul 39.13 s-a ajuns la 94-91. În mod teoretic era timp pentru oaspeții să anuleze un avantaj de 3 puncte, însă cei care au gestionat mai bine ultimele 47 de secunde au fost gălățenii: Scor final, 99-94! Focșănenii au fost, totuși, aproape de o frumoasă surpriză!

În ultima etapă a primei faze a campionatului, sâmbătă, 18 ianuarie, CSM Focșani 2007, are programat meciul cu CSM VSKC Miercurea Ciuc, în Sala Polvalentă.