Handbal juniori 1 – Victorie pentru focșăneni în ultimul meci al anului de pe teren propriu!

0
162

* CSS Focșani – LPS Piatra Neamț 25-23 (11-13)

Au marcat pentru CSȘ Focșani Iorga – 4 goluri, Gheorghiță – 6 , Eduard Duțulescu – 1, Ionel – 2, Istrate – 7, Pușcașu – 1, Boghian – 1, Burcezan – 3.

Echipa de juniori 1 a CSS Focșani a încheiat cu victorie evoluțiile de pe teren propriu din acest an. În Sala Polivalentă, ieri, 4 decembrie, elevii antrenorului emerit Lucian Tucan au câștigat cu 25-23 (11-13), întâlnirea cu LPS Piatra Neamț. Pentru focșăneni a fost un rezultat normal, chiar dacă adversarii sunt mai bine clasați – la ora meciului aveau zece victorii față de șapte ale gazdelor. Iar prima repriză avea să arate de ce aveau nemțenii cu trei meciuri câștigate mai multe decât focșănenii. Au jucat mai bine și au intrat în pauză cu avantaj! Contrar obiceiului păgubos de a juca mai slab în a doua repriză, handbaliștii de la CSS au arătat că dacă se concentrează pot face lucruri foarte bune pe teren. Și au câștigat repriza cu 14-11 și jocul, cu 25-23, adjudecându-și cele două puncte cuvenite câștigătoarei! Din prima fază a campionatului au mai rămas două etape, în una dintre acestea, cea viitoare, CSS Focșani va sta, urmând ca în încheierea turului să joace în deplasare, la 11 decembrie, cu LPS Roman, ultima clasată.