0
168

Ana-Maria a fost devansată – și urmată în clasament de două rusoaice, campioane mondiale de junioare

Ana-Maria Bărbosu, gimnasta de la CSȘ Focșani, unde a fost formată și lansată spre marea performanță de profesorii antrenori Daniela Trandafir și Cezar Stoica, sportivă din programul „Țară, țară, vrem campioane!”, acum la Centrul Național Olimpic pentru Junioare de la Deva, își reconfirmă, cu fiecare concurs calitățile, în ultimă instanță, valoarea deosebită. În zielele de sâmbătă, 30 noiembrie și duminică, 1decembrie, împreună cu colega de program, Mara Ceplinschi, însoțite ”de antrenorul coordonator Lucian Sandu și de Angela Cacoveanu” așa cum este precizat pe pagina de facebook a FR Gimnastică, au participat la puternicul turneu internațional Top Gym Charleroi, în Belgia. În prima zi a concursului din Sala La Garenne , la individual compus, Ana-Maria ”a câștigat o frumoasă și valoroasă medalie de argint, împărțind podiumul cu gimnaste mai mari ca vârstă, nimeni altele decât două campioane mondiale de junioare: rusoaicele Vladislava Urasova și Elena Gerasimova”. Aprecierea aparține aceleiași pagini de facebook a FR Gimnastică. Ana-Maria Bărbosu a obținut un total de 52,900, fiind devansată de Vladislav Urazova care a acumulat 54,650 puncte, și a fost urmată de Elena Gerasimova, cu 51,500 puncte.

Colega Anei-Maria, Mara Ceplinschi a încheiat concursul la individual compus pe pe locul 8. Finalele pe aparate, de la care nu aveam rezultatele la închiderea ediției de astăzi, au fost ieri, 1 decembrie.