Baschet, Liga Națională – Oaspeții au pierdut, dar confirmă startul – foarte bun – de sezon!

0
114

*CSO Voluntari – CSM Focșani 2007 88-72 (28-25, 29-15, 22-17, 19-15)

CSM Focșani 2007: Smith (15 puncte+7 recuperări +1 pasă decisivă), Popa (11+4+2), Petrișor (9+8+7), Mitchell (12+4+3) Cornelius (10+7+10), Crăciun, Olaru ((0+1+0), Antonescu, Craig (2+2+0), Simeunovic (13+1+2).

CSO Voluntari: Martinic (20+7+8), Bojic (13+2+0), Buterlevicius (12+4+0), Gîrbea (3+1+0), Borovnjak (18+11+4), Cristoveanu (0+0+1), Orbeanu (10+3+1), Stănescu, Lazăr (2+3+0), Cetin (10+2+4), Popescu (0+4+9).

Liderii jocului celor două echipe

Puncte: Martinic – 20; Smith – 15

Recuperări: Borovnjak – 11; Petrișor – 8

Pase decisive: Popescu – 9; Petrișor – 7.

Echipa de baschet seniori a CSM Focșani 2007 a jucat sâmbătă, 9 noiembrie, pe terenul liderei grupei B a campionatului Ligii Naționale, CSO Voluntari. Oaspeții au avut o prestație bună, care confirmă startul de sezon în care, la ora meciului, obținuseră trei victorii. Iar jocul de la Voluntari al elevilor profesorilor Petruț Mihai și Florin Munteanu a fost, ca nivel, foarte aproape de al puternicilor lor adversari. O dovedește și evoluția scorului fiecărui sfert, încheiat la nu mai mult de cinci puncte în favoarea gazdelor: 28-25, 29-15, 22-17, 19-15. Este adevărat că diferențele s-au adunat și a rezultat un plus final de 16 puncte pentru formația din Voluntari, însă cu mai puțin de trei minute înainte de terminarea sfertului al treilea avantajul gazdelor era de doar opt puncte: 63-55.

În urma rezultatului din partida de sâmbătă, CSM Focșani 2007 se află pe locul al patrulea al clasamentului, în zona obiectivului asumat pentru prima fază a campionatului!

În următoarea etapă, vineri, 15 noiembrie, focșănenii vor juca în Sala Polivalentă în compania CSM Galați.