Peste 3 mii de candidați la examenul de Evaluare Națională, în Vrancea; sunt 36 de centre de examinare

0
908

Absolvenții de clasa a VIII-a vor susține, săptămâna viitoare, examenul de Evaluare Națională. Marți, 18 iunie, vor da examen scris la limba și literatura română, iar joi, 20 iunie, la matematică. Primele rezultate vor fi afișate pe 25 iunie, până în ora 12.00, zi în care pot fi depuse și eventualele contestații, în intervalul orar 14.00 – 20.00. Contestațiile vor fi soluționate în perioada 26 – 28 iunie, iar rezultatele finale vor fi făcute publice pe 29 iunie.

La nivelul județului Vrancea vor fi 36 de Centre de examen pentru evaluare națională, pentru un număr de 3.055 candidați. Centrele de examen sunt următoarele:

1. Colegiul Național Emil Botta Adjud, unde sunt arondați cei 55 de elevi ai unității gazdă;

2. Școala Gimnazială Principele Radu Adjud, cu 96 de candidați de la Școala Gimnazială Mareșal Alexandru Averescu Adjud, Școala Gimnazială Mihail Armencea Adjud, Școala Gimnazială Angela Gheorghiu Adjud, Școala Gimnazială Principele Radu Adjud;

3. Liceul Teoretic Grigore Gheba Dumitrești, unde sunt arondați 107 elevi de la liceul gazdă, Școala Gimnazială Chiojdeni, Școala Gimnazială Jitia și Școala Gimnazială Regina Maria Vintileasca;

4. Liceul Teoretic Duiliu Zamfirescu Odobești, unde sunt arondați 112 elevi de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Jariștea;

5. Școala Gimnazială Șindrilari, unde sunt arondați 84 de elevi de unitatea gazdă, Școala Gimnazială Simion Cristian Andreiașu de Jos și Școala Gimnazială nr. 1 Mera;

6. Școala Gimnazială Valeriu D. Cotea Vidra, unde sunt arondați cei 57 de elevi ai unității de învățământ;

7. Școala Gimnazială Dimitrie Gusti Nereju, unde sunt arondați 77 de elevi de la unitatea gazdă și de la Școala Gimnazială Spulber;

8. Școala Gimnazială Ion Diaconu Tulnici, unde sunt arondați 100 elevi de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Bîrsești, Școala Gimnazială Dumitru Pricop Negrilești, Școala Gimnazială Neculai Jechianu Vrîncioaia, Școala Gimnazială Păulești;

9. Școala Gimnazială Paltin, cu 59 de candidați de la Școala Gimnazială Barbu Ștefănescu Delavrancea Năruja, Școala Gimnazială Nistorești, Școala Gimnazială Vasile Iftimescu Valea Sării și unitatea gazdă;

10. Școala Gimnazială Vîrteșcoiu, cu 47 de absolvenți arondați de la unitatea gazdă și de la Școala Gimnazială Profesor Panaite C. Mazilu Broșteni;

11. Școala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Dumbrăveni, cu 99 de candidați de la școala gazdă, Școala Gimnazială Învățător Gheorghe Asanache Bordești, Școala Gimnazială Profesor Doctor General Gheorghe V. Zaharia Popești și Școala Gimnazială Urechești;

12. Școala Gimnazială Alexandru Vlahuță Gugești, cu 69 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Gura Caliței;

13. Școala Gimnazială Principele Șerban Ghica și Principesa Aristița Ghica Sihlea, cu 45 de candidați de la unitatea gazdă.

14. Școala Gimnazială Tîmboești, cu 105 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Obrejița și Școala Gimnazială Slobozia Bradului;

15. Școala Gimnazială Prof. Mihai Sîmbotin, cu 88 de candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Victor Slăvescu Cotești și Școala Gimnazială Dr. Costică Bălan Poiana Cristei;

16. Școala Gimnazială Homocea, cu 73 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Ploscuțeni;

17. Școala Gimnazială Tănăsoaia, cu 46 de candidați de la școlile gimnaziale Tănăsoaia, Boghești și Șerbănești;

18. Școala Gimnazială Cîmpuri, cu 102 candidați de la școlile Cîmpuri, Răcoasa, Vizantea Răzășească și Școala Gimnazială Simion Mehedinți Soveja;

19. Liceul Tehnologic Alexandru Ioan Cuza Panciu, cu 53 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială nr. 1 Străoane;

20. Liceul Teoretic Ioan Slavici Panciu, cu 65 de candidați de la unitatea gazdă și de la școlile gimnaziale Fitionești și Movilița;

21. Școala Gimnazială Țifești, cu 97 de candidați de la școala gazdă și de la Școala Gimnazială Găgești;

22. Școala Gimnazială nr. 2 Bordeasca Veche, cu 58 de candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Bălești, Școala Gimnazială Ionel Sîrbu Ciorăști;

23. Școala Gimnazială Vulturu, cu 102 candidați de la școala gazdă, școlile gimnaziale Măicănești și Nănești;

24. Școala Gimnazială Nicolae Iorga Focșani, cu 63 de candidați de la unitatea gazdă și Școala Gimnazială Ioan Vodă cel Viteaz Slobozia Ciorăști;

25. Școala Gimnazială Alexandru Vlahuță Focșani, cu 119 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Golești, Școala Gimnazială Prof. General Gheorghe Gheorghiu Gologanu, Școala Gimnazială Milcovul;

26. Colegiul Național Al. I. Cuza Focșani, cu 55 de candidați de la unitatea gazdă;

27. Școala Gimnazială Anghel Saligny Focșani, cu 116 de la unitatea gazdă și de la Colegiul Național Pedagogic Spiru Haret Focșani;

28. Colegiul Național Unirea, cu 54 de candidați de la unitatea gazdă și Liceul de Artă Gheorghe Tattarescu;

29. Școala Gimnazială Ion Basgan Focșani, cu 153 de candidați de la școala gazdă și Centrul Școalae pentru Educație Inclusivă Elena Doamna Focșani;

30. Școala Gimnazială Ștefan cel Mare Focșani, cu 132 de candidați de la unitatea gazdă;

31. Școala Gimnazială Duiliu Zamfirescu Focșani, cu 96 de absolvenți de la unitatea gazdă;

32. Școala Gimnazială nr. 3 Focșani, cu 102 candidați de la Liceul cu Program Sportiv și unitatea gazdă;

33. Școala Gimnazială nr. 7 Focșani, cu 107 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnazială Ioan Cîmpineanu Cîmpineanca, Școala Gimnazială Vînători, Școala Gimnazială Emil Atanasiu Garoafa;

34. Școala Gimnazială Suraia, cu 53 de absolvenți de la unitatea gazdă și de la Școala Gimnzială nr. 1 Biliești;

35. Școala Gimnazială Pufești, cu 122 candidați de la unitatea gazdă, Școala Gimnzială Păunești și Școala Gimnazială Ruginești;

36. Școala Gimnazială nr. 2 Mărășești, cu 87 de candidați de la Liceul Tehnologic Eremia Grigorescu Mărășești și unitatea gazdă.

Președintele Comisiei județene de evaluare națională este inspectorul școlar general adjunct, profesor Aurel Șelaru.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here