GALERIE FOTO: Șah: Rezultate bune ale sportivilor focșăneni la Cupa de Vară Greșu

0
69

În perioada 30 mai – 2 iunie 2019, CS Șah Club Galați cu sprijinul CM de Șah Speranța Focșani, a organizat concursul de șah pentru juniori și seniori ”Cupa de Vară Greșu”, care a avut loc în Complexul Flora din Greșu, județul Vrancea.

Structura concursului a fost următoarea:

Grupa U1800 (seniori și juniori legitimați cu rating FIDE <1800) desfășurat în perioada 30 mai – 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, omologat FR Șah și FIDE;

Grupa U1600 (seniori și juniori legitimați cu rating FIDE <1600) desfășurat în perioada 30 mai – 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, omologat FR Șah și FIDE;

Grupa U10 (juniori legitimați la grupa de vârstă U10) desfășurat în perioada 31 mai – 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 6 runde, omologat FR Șah și FIDE;

Grupa U08 (juniori legitimați la grupa de vârstă U08) desfășurat în perioada 31 mai – 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 6 runde, omologat FR Șah și FIDE;

Grupa U06 (juniori din grupa de vârstă U06 legitimați cu rating CIV=1001 sau nelegitimați) desfășurat în perioada 31 mai – 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, neomologat FR Șah;

Grupa NL (juniori nelegitimați la grupa de vârstă U14) desfășurat în perioada 31 mai – 2 iunie în sistem de șah clasic, open elvețian 7 runde, neomologat FR Șah;

Grupa Klotz (echipe formate din 2 seniori sau juniori) desfășurat în data de 31 mai în sistem de șah blitz, turneu pe echipe 9 runde, neomologat FR Șah;

Grupa Blitz Open (seniori și juniori legitimați) desfășurat în data de 1 iunie în sistem de șah blitz, open elvețian 9 runde, omologat FR Șah și FIDE;

Grupa Blitz U10 (juniori legitimați la grupa de vârstă U10) desfășurat în data de 1 iunie în sistem de șah blitz, open elvețian 7 runde, omologat FR Șah și FIDE.

S-au aflat în concurs 120 de jucători de la CS Șah Club Galați, CSM Focșani 2007, CS Olimp Focșani, CM de Șah Speranța Focșani, ACS de Șah Realitatea Huși, ACS Smart Galați, Clubul de Șah Orizont 64 Brăila, CS Dinamo București, CS Logic 64 Brașov, CS Micul Prinț Brăila, CS Politehnica Iași, CS Șah G. Nestianu Bârlad, CSM București, CSM Craiova, CSM Pașcani, SCM Gloria Buzău, ACS Genius Galați, ACS Logic Delta, ACS Regional de Șah ”Nord-Est”, ACS Șah Chindia Târgoviște, CȘ Bicazul Bicaz, CS de Șah Lia Brașov, CS Micul Șahist Iași, CS Sergentul Vaslui, precum și din Republica Moldova.

În funcție de clasamentul final, s-au remarcat și au fost premiați următorii șahiști seniori și juniori de la cluburile cu secție de șah din Vrancea:

Grupa U1800: Fănel Șandru de la CM de Șah Speranța Focșani, locul 1 în clasamentul general cu 5,5 puncte din 7 runde; Ștefan Dănilă (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 7 runde.

Grupa U10: Yannis-Raphael Grecu de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 6 runde.

Grupa U08: Patric Andrei Făcîlă de la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 4,5 puncte din 6 runde.

Grupa U06: Robert-Andrei Mureșan de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 5,5 puncte din 7 runde.

Grupa NL: Denis-Ionuț Pilă (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul general cu 5,5 puncte din 7 runde; Adelin-Ștefan Dăscălescu (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 5 puncte din 7 runde; Giulia Lungu (junior U10) de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul întocmit pentru fete cu 4 puncte din 7 runde.

Grupa Klotz: Sebastian Ciobanu și Ștefan Dănilă (juniori U14) de la CSM Focșani 2007, locul 3 în clasamentul general cu 7 puncte din 9 runde.

Grupa Blitz Open: Ștefan Dănilă (junior U14) de la CSM Focșani 2007, locul 2 în clasamentul general cu 7,5 puncte din 9 runde.

Grupa Blitz U10: Giulia Lungu de la CSM Focșani 2007, locul 1 în clasamentul întocmit pentru fete cu 3 puncte din 7runde.

Nefiind specificați în clasamentele de mai sus, rezultate bune au mai obținut Cristian-Eduard Șimon (junior U14), locul 8 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 4,5 puncte din 7 runde, Sebastian-Ștefan Ciobanu (junior U14), locul 16 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 4 puncte din 7 runde; Alexandru Borza (junior U12), locul 22 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 3,5 puncte din 7 runde; Valentin Corbu (junior U12), locul 22 în clasamentul general din 41 de participanți la grupa U1600, cu 3,5 puncte din 7 runde; Andrei-Dănuț Neagu (junior U10), locul 5 în clasamentul general din 21 de participanți la grupa U10, cu 3,5 puncte din 6 runde; David-Mihai Andrei (junior U10), locul 7 în clasamentul general din 21 de participanți la grupa U10, cu 3,5 puncte din 6 runde; Cristian-Eduard Șimon (junior U14) și Yannis-Raphael Grecu (junior U10), locul 4 în clasamentul general din 10 de participanți la grupa Klotz, cu 5 puncte din 9 runde; Valentin Corbu (junior U12), locul 10 în clasamentul general din 29 de participanți la grupa Blitz Open, cu 5,5 puncte din 9 runde; Sebastian-Ștefan Ciobanu (junior U14), locul 12 în clasamentul general din 29 de participanți la grupa Blitz Open, cu 5 puncte din 9 runde; Yannis-Raphael, locul 4 în clasamentul general din 18 participanți la grupa Blitz Open, cu 4,5 puncte din 7 runde. Toți acești șahiști sunt legitimați la CSM Focșani 2007

Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Strîmbu, Sandu Gurguiatu și Marius Arghirescu.

Mihai STRÎMBU

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here