0
122

Rezultate bune au avut și ceilalți sportivi focșăneni care au concurat la Cluj Napoca

Campionatele Internaționale de Atletism ale României, care au avut loc la Cluj-Napoca la sfârșitul săptămânii trecute, au adus sportivilor vrînceni, pe lângă argintul la 3000 metri obstacole al Claudiei Prisecaru, și o medalie de bronz, obținută de Mihai Vasiliu la 800 metri. Sportivul de la LPS-CSM Focșani 2007 a terminat cursa în 1.51.47, la 32 de sutimi de secundă de baremul pentru Campionatele Europene de juniori de la Boras, Suedia. Mihai Vasiliu a concurat și în proba de 400 metri pe care a încheiat-o pe locul 8. Colegii săi de club au avut, de asemenea, prestații apreciate: Cătălin Gîrleanu – record personal la 400 metri, Nicu Păsăroiu și Manuel Sîrbu și Nicolae Melinteanu, de la CS Unirea-LPS Focșani – recorduri personale la 400 metri garduri, iar ștafeta de 4×400 metri alcătuită din Manuel Sîrbu, Nicolae Melinteanu, Nicu Păsăroiu și Cătălin Gîrleanu s-a clasat a șasea.

Acești atleți sunt pregătiți de profesorii Gabriel Alexandrescu, Gheorghe Alexandrescu și Marius Batog.

La Internaționalele de la Cluj-Napoca, Cătălina Olaru, eleva antrenorului Fănel Iliescu, de la CS Unirea Focșani, a realizat record personal la 200 metri iar un fost unirist, Vlad Dulcescu, descoperit și format de antrenorul Fănel Iliescu și care acum este legitimat la Politehnica Iași, a câștigat medalia de argint la 400 metri garduri!