Fotbal, Liga a III-a: Focșănenii au încheiat campionatul pe locul 5!

• În ultimul joc al returului, FC Botoșani 2 – CSM 2007 1-0 (0-0)

Formații:

CSM Focșani 2007: Dogaru – Petrescu, Săpunaru, Panaite, Mihai – Popa (89 Andrei Apenciucesei), Lupu, Pădineanu, Manu (87 Sterian) – Predoiu, Lăudatu (63 Paizan).

FC Botoșani 2: Anca-Trip – Arăpașu, Moescu, Dohotaru, Neag – Bălan, Micloș, Habet, Andronic – Melinte, Chica-Rosa. Rezerve – Purice, Bucu, Feghiu, Dănilă, Ilaș, Sincu-Scripcă, Croitoru.

Echipa de fotbal seniori a Focșaniului a încheiat pe locul 5 ediția de campionat 2018-2019 și și-a îndeplinit obiectivul stabilit la startul competiției. Putea fi și mai bine, dacă ar fi câștigat sâmbătă, 25 mai, la Dorohoi, partida cu FC Botoșani 2.

În ultimul joc al returului, focșănenii au avut posesie superioară celei a adversarilor, și-au creat, ca de obicei, multe ocazii de gol, ratate de ei ori neutralizate de apărarea gazdelor, de portarul Anca – Trip, în special. Oaspeții au avut primele trei mari șanse de gol ale meciului în minutul 3, când Lăudatu a reluat mingea pe lângă poartă după combinația cu Predoiu, în minutul 8, când Anca-Trip a prins mingea șutată de Predoiu și în minutul 14, când Lăudatu a șutat din nou pe lângă poartă mingea trimisă în urmă de Popa. Botoșănenii au reacționat în minutul 17 prin Melinte, dar Dogaru a apărat și în minutul 20, când Săpunaru l-a deposedat în ultimă instanță pe Andronic, pătruns printre apărătorii focșăneni. În minutul 24, Manu a șutat violent după combinația cu Predoiu și Mihai, pentru ca la cealaltă poartă Săpunaru să fie din nou la post, în duelul cu Chica-Rosa. Ultima acțiune periculoasă a primei părți a meciului a fost a CSM Focșani 2007 în minutul 40, când Manu, la capătul unei curse de 40 de metri, a centrat, Predoiu a reluat mingea cu capul din 10 metri, dar Anca-Trip a respins!

În repriza a doua, au avut două cornere, în minutele 48 și 54 din care nu a rezultat nimic, cu 30 de minute înainte de final a început ploaia care a îngreunat construcția, dar inițiativa a fost tot a oaspeților. În minutul 88, aceștia puteau înscrie prin Paizan, dar juniorul focșănean a alunecat în momentul șutului după ce depășise, în careu doi apărători ai gazdelor. Până la urmă a fost gol, dar în poarta Focșaniului, în ultimul minut al prelungirilor: o minge șutată de la 25 de metri de Dănilă a deviat din terenul ud și l-a surprins pe Dogaru! 1-0! Scor care deformează realitatea unui joc în care focșănenii au fost mai buni și ar fi meritat cel puțin un egal.

Rezultatele și marcatorii etapei

CSM Rîmnicu Sărat – Şomuz Fălticeni 0-2 (0-0). Au marcat Luchian, minutul 65, Julei, minutul 81.
FC Botoşani 2 – CSM Focşani 1-0 (0-0). A marcat Dănilă, minutul 90+3.
Bucovina Rădăuţi – Foresta Suceava 4-1 (2-1). Au marcat Cerlincă, minutul 11, Ciobanu, minutul 14, Ungurianu, minutul 51, Stoian, minutul 82, respectiv Martin, minutul 24.
Ceahlăul Piatra Neamţ – KSE Târgu Secuiesc 1-2 (1-1). Au marcat Andreş, minutul 29, respectiv Csaba Tompa, minutul 4, Păun, minutul 88.
Sănătatea Darabani – Metalul Buzău 0-4 (0-1). Au marcat Stan, minutul 25, Iacob, minutul 60, Radu, minutul 70, Sava, minutul 71.
CSM Paşcani – Sporting Lieşti 2-3 (1-1). Au marcat Unghianu, minutul 32, Tătăruşanu, minutul 90, respectiv Bahnaşu, minutele 14 și 51, Stan, minutul 67.
Ştiinţa Miroslava – Suporter Club Oţelul Galaţi 5-1 (2-0). Au marcat Botezatu, minutul 3, Nemţanu, minutele 40 și 62, Marin, minutele 53 și 63, respectiv Manău, minutul 87.

Clasament: 1. Gloria Buzău – 73 puncte;
2. Bucovina Rădăuți – 57 puncte; 3. Suporter Club Oțelul Galați – 53 puncte; 4. Știința Miroslava – 50 puncte; 5. CSM Focșani 2007 – 49 puncte; 6. Foresta Suceava – 49 puncte; 7. Metalul Băzău – 45 puncte; 8. Sporting Liești – 40 puncte; 9. KSE Tîrgu Secuiesc – 37 puncte; 10. Ceahlăul Piatra Neamț – 35 puncte; 11. Șomuz Fălticeni – 29 puncte; 12. FC Botoșani 2 – 28 puncte; 13. CSM Pașcani – 25 puncte; 14. CSM Rîmnicu Sărat – 18 puncte; 15. Sănătatea Darabani – 8 puncte.