Atletism: Claudia Prisecaru, aur și bronz la Cupa României, de trei ori aur și o dată bronz pentru Universitatea din Craiova!

0
90
  • Sportiva de la CSM Focșani 2007 are baremurile făcute la trei probe pentru Campionatul European de Tineret de la Gavle, din Suedia

Claudia Prisecaru, sportiva legitimată la CSM Focșani 2007, componentă a Lotului Olimpic de Tineret și a Lotului Național de Senioare, pregătită de profesorul Cristian Orza, a reușit un veritabil tur de forță vineri, 24 mai, și sâmbătă, 25 mai, la Cupa României la atletism și Campionatul Național Universitar, care au avut loc pe stadionul Nicolae Dobrin din Pitești.

La primul său concurs oficial în aer liber din acest an, Claudia a câștigat șase medalii în patru probe, făcând o strălucită dovadă a polivalenței și valorii sale, a marelui său talent!

Atleta de la Focșani a alergat vineri, de la ora 18:35, în proba de 3000 metri obstacole, pe care a încheiat-o în 10:25.02, timp cu care a câștigat medalia de aur la Cupa României și titlul de campioană națională universitară și în aceeași zi a alergat în ștafeta de 4×100 metri a Universitații din Craiova cu care a câștigat medalia de aur și titlul de campioană națională. Sâmbătă, 25 mai, de la ora 9:30, Claudia Prisecaru a alergat în cursa de 5000 metri în care s-a clasat a treia, după un finiș strâns, cu un timp foarte bun – 16:38.43 și a obținut medaliile de bronz la Cupa României și Campionatul Național Universitar. Puțin după terminarea probei de 5000 metri, Claudia a alergat în stafeta de 4×400 metri a Universității din Craiova, cu care a câștigat titlul de campioană națională.

În cele două zile de concurs, Claudia a obținut o medalie de aur, la 3000 metri obstacole, și o medalie de bronz la 5000 metri la Cupa României, iar pentru Universitatea din Craiova, unde este studentă, trei medalii de aur – la 3000 metri obstacole, ștafeta de 4×100 metri și 4×400 metri și medalia de bronz la 5000 metri.

În urma rezultatelor de sâmbătă, 18 mai, de la Kelet Cupa, de la Debrețin, din Ungaria, unde a câștigat cursa de 1500 metri și de la Cupa României, de la Pitești, de la finalul săptămânii trecute, Claudia Prisecaru are îndeplinite baremurile pentru a putea lua startul în trei probe la Campionatul European de la Gavle, din Suedia, din 11-14 iulie – 1500 metri, 3000 metri obstacole și 5000 metri.

După terminarea concursului de la Pitești, profesorul Cristian Orza mi-a spus că prestația Claudiei a fost foarte bună în condițiile în care, ”la interval de 14 ore, a alergat în două curse foarte grele – 3000 metri obstacole vineri, de la ora 18:35, și 5000 metri, sâmbătă, de la ora 9:30. Iar dacă vineri, după 2000 metri a mai slăbit ritmul, la 5000 metri a obținut un timp foarte apropiat – sub o secundă, de recordul personal în ambele probe având suficiente rezerve pentru a-și îmbunătăți performanțele”.

Până la Campionatul European de Tineret, Claudia Prisecaru va mai alerga la 3000 metri obstacole și 5000 metri la Campionatul Internațional al României, la Cluj Napoca, la 7-8 iunie, și la Campionatul Național de Tineret U 23, la Pitești, la 14-15 iunie.