Karate SKDUN: Cerasela Puflea, de la Kazumi Panciu – medalie de aur la Cupa României!

0
249
  • Sportivii clubului păncean au mai câștigat două medalii de argint și una de bronz

Cupa României la karate SKDUN, care a avut loc la București la sfârșitul săptămânii trecute, a fost o nouă competiție care le-a oferit prilejul să se afirme sportivilor de la CS Kazumi Panciu, pregătiți de sensei Marius Cojocaru. Cea mai bună performanță i-a aparținut Ceraselei Puflea, care s-a clasat prima și a primit medalia de aur la kumite 14-16 ani. Roni Ababei, medaliatul cu bronz la Campionatul European din Muntenegru, a încheiat evoluția la Cupa României cu două medalii de argint – la kata și la kumite 16-18 ani. Roni Ababei, care este elev la Liceul Dimitrie Cantemir din Onești, a fost sponsorizat pentru participarea la Campionatul European de firma SC ONVIRA Prest și de Sorin Dragu, din Adjud, cărora le mulțumește pentru susținere. Pe locul al treilea, cu medalie de bronz s-a situat la Cupa României Gabriel Ababei, la kumite 16-18 ani.”Pentru noi urmează Cupa Dobrogei, la Constanța, la 22 iunie și apoi, în iulie cantonamentele cu Lotul Național. Mulțumim directorului Liceului Tehnologic Al.I. Cuza din Panciu, Valeriu Jalbă, pentru asigurarea condițiilor de pregătire”, mi-a declarat sensei Marius Cojocaru, antrenorul karatiștilor de la CS Kazumi.