Handbal, Liga Națională: Focșănenii au fost învinși de Timișoara!

Politehnica Timișoara – CSM Focșani 2007 33-28 (16-16)

Formații:

CSM Focșani 2007: Marocico, Tevzadze – Pătru, Moisă – 3, Popovici, Hagiu – 3, Miroiu – 5, Bouroș, Țuțu, Hrimiuc – 3, Mocanu – 3, Rață – 5, Eros – 2, Gramatic, Sladic, Năstăsie – 4.

Politehnica Timișoara: Tcaciuc, Rusu, Orbovic – 5, Milosevic – 4, Trif – 2, Neamțu, Varo, Pribanic – 7, Sadoveac – 1, Matjanovic – 7, Bote, Irimescu, Furak, Cîmpan – 3, Fenici – 4.

Politehnica Timișoara și CSM Focșani 2007 s-au întâlnit miercuri, 15 mai, de la ora 18:00, în prima partidă din cele trei programate între cele două formații pentru stabilirea ocupantelor locurilor 7 și 8 ale Ligii Naționale. Practic, meciul nu avea o miză deosebită pentru nici una dintre echipe, dar focșănenii au plecat la Timișoara pentru a face un joc bun, la nivelul celor mai recente evoluții ale lor în Liga Națională. Au și reușit o prestație de foarte bună calitate, începută cu un debut de partidă impresionant în care au condus cu 5-2 și 6-3.

Arbitrii maramureșeni Gherman și Moldovan au început apoi ciudatul lor recital, ajutându-le pe gazde cu patru lovituri de penalitate cu care au egalat la 7. Focșănenii au menținut jocul foarte bun și au intrat la pauză cu scor egal: 16-16. Cu avans de un gol – două pentru una sau alta dintre echipe, până în minutul 40 s-a păstrat echilibrul întâlnirii. După care timișorenii s-au desprins la șase goluri, cu același neprețuit sprijin. În partea de final a jocului, ecartul s-a menținut la același nivel, pentru ca scorul final să fie 33-28.

Miercuri, 22 mai, CSM Focșani 2007 și Politehnica Timișoara se vor întâlni pentru al doilea meci, de la ora 18:30, în Sala Polivalentă.