GALERIE FOTO: Șah, Cupa Pionul Adjud: Concurs foarte disputant, de bun nivel tehnic!

0
136

În perioada 10-12 mai, Clubul Sportiv de Șah PALODA Adjud cu sprijinul Asociației Județene de Șah Vrancea, CSM Focșani 2007, CS Olimp Șah Focșani și DJST Vrancea, a organizat concursul de șah omologat FR Șah și FIDE – ”Cupa Pionul Adjud”, ediția a V-a, la Casa de Cultură Tudor Vornicu Adjud (turneele A și B) și în Sala de festivități a Colegiului Național ”Emil Botta” Adjud (turneul C).

Concurenții s-au întrecut în: turneul A – seniori și juniori legitimați, cu rating FIDE < 2200, în sistem de joc șah clasic, open elvețian 7 runde, în perioada 10-12 mai; turneul B – juniori legitimați U12, sistem de joc șah clasic, open elvețian, 6 runde, în perioada 11-12 mai; turneul C – juniori nelegitimați U12; sistem de joc șah rapid, open elvețian 7 runde, în ziua de 12 mai.

A fost un concurs foarte disputat și echilibrat și de un bun nivel valoric, bucurându-se de participarea unor șahiști de la puternice cluburi din țară – CSM București, CSM Craiova, CSM Pașcani, SCM Gloria Buzău, CȘ Bicazul Bicaz, CS Șah Club Galați, CSM Focșani 2007, ACS Regional de Șah ”Nord-Est”, CS Olimp Focșani, CM de Șah Speranța Focșani, precum și din Republica Moldova.

”Cupa Pionul Adjud” ajunsă la ediția cu nr. 5 a avut și are un deosebit sponsor, VRANCART S.A., fără implicarea și sprijinul căruia fiind dificilă organizarea competiției. Un important sprijin în susținerea acestui concurs a fost oferit de Consiliul Local al Municipiului Adjud, Casa de Cultură ”Tudor Vornicu” Adjud și Colegiul Național ”Emil Botta” Adjud prin punerea la dispoziție a spațiilor necesare.

 

Rezultate:

Turneu A:

Clasament general: Aurelian Ciobanu de la SCM Gloria Buzău, locul 1 cu 6,5 puncte; Andrei Arghirescu de la Clubul Municipal de Șah Speranța Focșani, locul 2 cu 5,5 puncte; Corneliu Iorga de la ACS Regional de Șah ”Nord-Est” Bacău, locul 3 cu 5 puncte.

Rating FIDE 1801 – 2000: Emilian-Paul Ioniță, de la SCM Gloria Buzău, locul 1 cu 4,5 puncte; Viorel Balla de la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 2 cu 4,5 puncte;

Marius Arghirescu de la Clubul Municipal de Șah Speranța Focșani, locul 3 cu 4 puncte.

Rating FIDE 1601 – 1800: Ovidiu-Alexandru Antonescu de la Clubul Municipal de Șah Speranța Focșani, locul 1 cu 4,5 puncte; Fănel Șandru de la Clubul Municipal de Șah Speranța Focșani, locul 2 cu 4,5 puncte; Constantin-Daniel Popovici de la ACS Regional de Șah ”Nord-Est” Bacău, locul 3 cu 3,5 puncte.

Rating FIDE 1001 – 1600: Andrei-Damian Tablan de la CSM București, locul 1 cu 4,5 puncte; Andrei-Cosmin Chiriac de la Clubul de Șah Orizont 64 Brăila, locul 2 cu 3,5 puncte; Dmitrii Rașcu din Republica Moldova, locul 3 cu 3,5 puncte.

Jucători cu vârsta peste 60 de ani: Alexandru Chirpii din Republica Moldova, locul 1 cu 3,5 puncte.

Clasament fete: Teodora Avădănii de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3,5 puncte.

 

Turneu B

Clasament general: Yannis – Raphael Grecu de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 5,5 puncte; Vasile Demciuc din Republica Moldova, locul 2 cu 5 puncte; Andrei-Dănuț de la CSM Focșani 2007, locul 3 cu 4 puncte.

Juniori U10: David-Mihai Andrei de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3,5 puncte;

Mihai-Gabriel Enache de la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 2 cu 3 puncte; Victor-Gabriel Balaban de la CS Șah Club Galați, locul 3 cu 3 puncte.

Juniori U08: Ana-Maria Apostu de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 3 puncte; Patric Andrei Făcîlă de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 3 puncte; George Ștefan Bostan de la CSM Pașcani, locul 3 cu 3 puncte.

Clasament fete: Elena Lupu de la CS Olimp Șah Focșani, locul 1 cu 2 puncte.

 

Turneu C

Clasament general: Adelin-Ștefan Dăscălescu de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 6 puncte;           Giulia Lungu de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 5,5 puncte; Bianca-Maria Beșleagă de la CSM Focșani 2007, locul 3 cu 5,5 puncte.

Juniori U10: Denis-Ionuț Pilă de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 5 puncte; Bogdan Enache de la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 2 cu 5 puncte; Răzvan Grama de la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 3 cu 4 puncte.

Juniori U08: Filip-Andrei Toia de la CSM Focșani 2007, locul 1 cu 5 puncte; Robert-Andrei Mureșan de la CSM Focșani 2007, locul 2 cu 4 puncte; Timotei Petraru de la CSM Focșani 2007, locul 3 cu 3,5 puncte.

Clasament fete: Sofia Angheluță de la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 1 cu 4 puncte; Daria Coseraru de la ACS Regional de Șah ”Nord-Est” Bacău, locul 2 cu 4 puncte; Cristiana Bitere de la ACS de Șah Paloda Adjud, locul 3 cu 3,5 puncte.

Arbitrajul a fost asigurat de Mihai Strîmbu, Sandu Gurguiatu și Anton Soare.

 

de Viorel BALLA

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here