Fotbal, Liga a III-a: Liderii seriei le-au provocat focșănenilor prima înfrângere din retur!

0
221

Gloria Buzău – CSM Focșani 2007 2-1 (1-0)

Formații:

CSM Focșani 2007: Dogaru – Petrescu, Panaite, Parlac, Săpunaru – Manu, Lupu, Salaoru, Pădineanu – Remus Popa, Predoiu. Rezerve: Alexandru Apenciucesei, Dediu, Paizan, Lăudatu, Andrei Apenciucesei, Lazăr.

Gloria Buzău: Gurău – Catană, Ceaușel, Konate, Velisar, Danci, Enescu, Cazan, Calu, Petre, Mihalache. Rezerve: Chirițescu, Oprea, Roman, Costin Pușcă, Mădălin Pușcă, Danciu, Rus.

CSM Focșani 2007 a suferit, sâmbătă, pe stadionul Gloria din Buzău, prima înfrângere din returul campionatului Ligii a III-a, seria 1, în meciul cu formația locală, Gloria. Gazdele, tocmai promovate în Liga a II-a, porneau favorite: avuseseră până la întâlnirea cu focșănenii un parcurs aproape perfect – oricum, fără meci pierdut – și aveau și ascendentul moral al victoriei din tur, de pe Milcovul. Pe teren, diferența între calitatea exprimării celor două formații a fost foarte puțin evidentă în favoiarea gazdelor, care au câștigat, dar oaspeții au fost la un lat de bară de un egal mai mult decât meritat, după ce mingea șutată de Manu, în ultimul minut de joc, a lovit unul dintre stâlpii porții buzoinenilor.

În prima repriză, gazdele au început cu atacuri la poarta lui Dogaru, au obținut două lovituri, în minutele 3 și 7, din care nu a rezultat nimic folositor pentru ele. În replică, Lupu, Predoiu și Remus Popa au trimis mingea pe lângă sau peste poarta Buzăului. Prima ocazie de gol i-a aparținut lui Lupu, al cărui șut din minutul 25 a fost parat în doi timpi de portarul gazdelor. Au urmat șutul lui Manu, din minutul 35, și un-doi-ul Manu-Lupu încheiat cu șutul peste transversală al ultimului, însă deschiderea scorului i-a aparținut Gloriei, care a marcat în minutul 44 prin Cazan.

Egalarea a venit în minutul 63, când Remus Popa a fost faultat în careu și tot el a transformat penalty-ul: 1-1. Buzoienii au preluat conducerea în minutul 79 când mingea șutată de Oprea l-a lovit pe Săpunaru și a deviat în gol! 2-1 și victorie a Gloriei, dar egalul cuvenit le-a fost refuzat oaspeților de mingea care a lovit bara la șutul lui Manu, în loc să intre în plasa porții gazdelor în minutul 90!

Sâmbătă, 18 mai, CSM Focșani 2007 va juca pe Milcovul, cu Bucovina Rădăuți.

Rezultatele și marcatorii etapei:

CSM Paşcani – KSE Târgu Secuiesc 2-3 (1-2). Au marcat Zaremba, minutul 5, Pătraşcu, minutul 90+4, respectiv Gall, minutul 1, Ştefănescu, minutul 41, Zsombor Veress, minutul 63.

CSM Râmnicu Sărat – FC Botoşani 2 1-0 (1-0). A marcat Burlacu, minutul 22.
Bucovina Rădăuţi – Şomuz Fălticeni 1-0 (0-0). A marcat Ionesi, minutul 80.
ACSM Ceahlăul Piatra Neamţ – Foresta Suceava 1-2 (1-0). Au marcat Ţapu, minutul 14, respectiv Căinari, minutul 60, Martin, minutul 80.
Ştiinţa Miroslava – Metalul Buzău 0-0
Suporter Club Oţelul Galaţi – Sporting Lieşti 1-1 (1-0). Au marcat Chiriac, minutul 41, respectiv Stan, minutul 52.

SCM Gloria Buzău – CSM Focşani 2-1 (1-0). Au marcat, Cazan, minutul 42, Săpunaru, minutul 79 – autogol, respectiv Remus Popa, minutul 63.

Clasament: 1. Gloria Buzău – 70 puncte; 2. Bucovina Rădăuți – 54 puncte; 3. Suporter Club Oțelul Galați – 50 puncte; 4. Știința Miroslava – 47 puncte; 5. CSM Focșani 2007 – 46 puncte; 6. Foresta Fălticeni – 46 puncte; 7. Metalul Buzău – 39 puncte; 8. Ceahlăul Piatra Neamț – 35 puncte; 9. Sporting Liești – 34 puncte; 10. KSE Tîrgu Secuiesc – 31 puncte; 11. CSM; Pașcani – 25 puncte; 12. Șomuz Fălticeni – 25 puncte; 13. FC Botoșani 2 – 24 puncte; 14. CSM Rîmnicu Sărat – 18 puncte; 15. Sănătatea Darabani – 8 puncte.