Ediția: Duminică 16 martie 2025 Nr. 6835
Ediția: Duminică 16 martie 2025 Nr. 6835

VIDEO: Dăncilă: Cazurile de violenţă domestică înregistrează o creştere îngrijorătoare

Cazurile de violenţă domestică înregistrează o creştere îngrijorătoare, iar combaterea acestui fenomen şi sprijinirea victimelor sunt imperative, a declarat, luni, premierul Viorica Dăncilă.

Prim-ministrul a participat, la Palatul Victoria, la ceremonia de semnare a contractului de finanţare pentru proiectul „VENUS – împreună pentru o viaţă în siguranţă” de către ministrul Fondurilor Europene, Rovana Plumb, şi preşedintele Agenţiei Naţionale pentru Egalitate de Şanse între Femei şi Bărbaţi, Graţiela Drăghici. „Datele arată că, din nefericire, cazurile de violenţă domestică înregistrează o creştere îngrijorătoare. Un indicator care reflectă gravitatea acestui fenomen este numărul mare de decese cauzate de violenţa în familie. 1.374 de persoane şi-au pierdut viaţa în perioada 2009 – 2016 ca urmare a agresiunilor suferite. Întreaga societate a fost impresionată de cazurile tinerelor ucise de partenerii lor. Formele de agresiune sunt însă de mai multe tipuri, nu doar fizică, iar victimele violenţelor domestice sunt tot mai multe de la an la an. Combaterea violenţei în familie şi sprijinirea victimelor sunt imperative”, a afirmat premierul.

Dăncilă a susţinut că promovarea proiectului „VENUS” reprezintă „o premisă solidă că mii de oameni, femei, bărbaţi şi copii, vor fi protejaţi de violenţa în familie şi îşi vor recăpăta încrederea şi demnitatea”.

Ea a amintit de măsurile luate cu privire la ordinul de protecţie provizoriu. „Am acţionat în acest sens atât în timpul activităţii mele ca europarlamentar, cât şi ca prim-ministru. Una dintre primele măsuri a fost menită să reglementeze ordinul de protecţie provizoriu, care să permită poliţistului să intervină rapid în situaţii de pericol iminent. Am venit apoi cu reglementări mai clare pentru promovarea egalităţii de gen şi combaterea violenţei în familie şi proceduri coerente de intervenţie pentru specialişti astfel încât să se obţină o protecţie reală a victimelor. Facem astăzi încă un pas foarte important, asigurăm finanţarea pentru un program prin care să oferim protecţie, siguranţă şi sprijin persoanelor agresate în propriile familii. Proiectul ‘VENUS – împreună pentru o viaţă în siguranţă’ este estimat la 11 milioane de euro şi va fi finanţat din fonduri europene prin Programul Operaţional Capital Uman „, a explicat Viorica Dăncilă.

Potrivit premierului, fondurile alocate vor ajuta la realizarea de locuinţe sociale organizate într-o reţea integrată la nivel naţional, în care victimele violenţei domestice să poată fi protejate, să primească asistenţă psihologică, juridică şi să locuiască o perioadă de timp până când vor putea duce o viaţă normală şi independentă.

Întregul articol pe https://bit.ly/2ENTJTJ

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?