0
33

Claudia Prisecaru, atleta de la CSM Focșani 2007, antrenată de profesorul Cristian Orza, a câștigat, ieri, proba de 1500 metri tineret a Campionatului Național de sală pentru seniori și tineret, ale cărui întreceri au loc la Sala Ioan Soter din București.

În aceeași probă, Claudia Prisecaru a câștigat medalia de argint la senioare. Sportiva de la Focșani a încheiat cursa de 1500 metri în 4:27,27 minute, la 2 secunde și jumătate de câștigătoarea de la senioare, Florina Pierdevară, de la CSA Steaua București.

Claudia este campioana națională universitară în 2019 la 1500 metri, titlu câștigat în urmă cu mai puțin de două săptămâni la Bacău, unde a încheiat cursa în 4:30,08 minute. Timpul cu care Claudia a încheiat proba de 1500 de metri de la Campionatul Națioanal de sală pentru seniori și tineret reprezintă un record personal.

Astăzi, 7 februarie, Claudia va alerga și în proba de 3000 metri, unde este printre favoritele la medalii!