CSM Focșani 2007 – Rapid București 83-58 (16-13, 22-11, 21-10, 25-24)

CSM Focșani 2007: Petrișor: (5 puncte + 7 recuperări + 7 pase decisive), Vukovic (18 + 7 + 1), Kilgore (19 + 10 + 0), Cornelius (17 + 6 + 0), Crăciun (0 + 2 + 0), Pop (3 + 8 + 0), Olaru (8 + 5 + 5), Andrei Neguroiu (4 + 2 + 0), Toma, Amarghioalei (6 + 1 + 1), Popa (0 + 1 + 1), Ionuț Neguroiu (3 + 2 + 1).

Rapid București: Arion (10 + 12 + 2), Dumitrescu (9 + 2 + 0), Avramescu (5 + 5 + 0), Petrovici, (25 + 7 + 1), Costea (8 + 1 + 1), Gheorghe, Sandu, Manolescu (1 + 1 + 0), Rădulescu (0 + 3 + 0).

Liderii jocului fiecărei echipe, față în față:

Puncte: Kilgore – 19; Hope – 25

Recuperări: Kilgore – 10; Arion – 11

Pase decisive: Petrișor – 7; Arion – 2

Echipa de baschet seniori a CSM Focșani 2007 a obținut, sâmbătă, 2 februarie, în Sala Polivalentă, într-o partidă jucată în compania bucureștenilor de la Rapid, o victorie mai categorică decât se anticipa. În prima fază a campionatului, focșănenii câștigaseră, la diferențe mici de scor, atât în Capitală cât și pe teren propriu. Însă cele mai recente rezultate ale celor două combatante de sâmbătă arătau că rapidiștii au câștigat meciul cu Sighetu Marmației, în timp ce focșănenii au pierdut în fața acelelași echipe, în etapa trecută, la 30 de puncte diferență.

Existau, în consecință, motive de reținere în a defini dinainte ca mare favorită pe CSM 2007. Iar debutul partidei, cu oaspeții punctând consecutiv până la 7-0, părea a arăta că va fi dificil pentru gazde să se impună într-o partidă al cărei rezultat era foarte important pentru poziționarea celor două echipe la finalul grupei Albastre.

Primul sfert s-a încheiat cu 16-13 pentru CSM 2007 care, însă, și-a dat bine drumul la joc în următoarele două sferturi terminate cu 22-11 și 21-10. Înaintea ultimului sfert, gazdele au ajuns la un plus de 24 de puncte, și meciul era, practic, încheiat. Sfertul al patrulea a adus în teren la gazde jucătorii folosiți mai puțin până atunci, dar trendul partidei a fost păstrat: 25-24 la final și meciul s-a încheiat cu 83-58!

A fost victoria unei echipe care a a evoluat la cei mai buni parametri ai săi și în care nou venitul Petar Vucovic s-a dovedit o achiziție valoroasă pentru că acoperă cu evident folos postul de pivot. Jucătorul sârb a recuperat, a blocat și a marcat 18 puncte! Cu el în teren, CSM 2007 este mai competitivă! I-am acordat lui Petar Vucovic un spațiu special în comentariu deoarece a jucat pentru prima oară în fața publicului focșănean, însă aprecieri pentru modul în care au jucat sâmbătă se cuvin tuturor baschetbaliștilor Focșaniului.

CSM 2007 se menține pe locul al treilea al grupei Albastre iar sâmbătă, 9 februarie, va juca pe terenul liderei, CS Municipal Târgu Mureș.