239
  • CSM Focșani 2007 – CSM Făgăraș 26 – 19 (15-10)

CSM Focșani 2007: Tevzadze, Marocico – Ragea, Pătru – 2, Moisă – 3, Popovici, Hagiu – 1, Miroiu – 4, Bouroș, Țuțu – 3, Hrimiuc – 3, Mocanu – 2, Rață, Eros – 1, Sladic – 7, Năstăsie.

CSM Făgăraș: Popia – 2, Leordean – 1, Arsu, Capotă, Huta – 2, Mateoniu,  Minea, Vîlceanu, Roșca, Bejinariu, Constantinescu – 1, Ungureanu – 5, Bahan – 2, Vancea – 2, Cîmpan – 4, Vasile.

CSM Focșani 2007 a încheiat anul 2018 cu victorie în campionatul Ligii Naționale de handbal masculin. În prima etapă a returului, joi, 13 decembrie, în Sala Polivalentă, de la ora 18.30, focșănenii au întâlnit pe CSM Făgăraș, o echipă, de regulă, incomodă, dar pe care au depășit-o în patru din ultimele cinci întâlniri. Așa s-a întâmplat și de această dată, gazdele desprinzându-se relativ repede la două, apoi trei, patru pentru a termina  prima parte a întâlnirii cu un plus de cinci goluri: 15-10. Focșănenii s-au apărat bine, au jucat cu combinații virulente în fața semicercului oaspeților și au depășit de multe ori apărarea acestora. În repriza a doua, handbaliltii CSM 2007 au făcut același joc de regularitate din primele 30 de minute și au dus scorul la 22-13, 24-15, 25-17, pentru ca în ultimele minute făgărășenii să reducă distanța la 7 goluri, 26-19 pentru gazde cât a fost scorul final.

Cu cele 3 puncte câștigate în meciul cu CSM Făgăraș, echipa Focșaniului a încheiat sezonul de toamnă-iarnă cu 22 de puncte cu care se clasează pe locul al optulea al clasamentului, adică în zona de play-off. Ceea ce însemnă că sunt în obiectivul stabilit pentru finalul campionatului 2018-2019. CSM Focșani 2007 este, însă, la un meci o remarcabilă performanță: intrarea în final-four-ul Cupei României Fan Curier.

Duminică, 16 decembrie, de la ora 13:00, focșănenii vor juca la Craiova, în compania formației locale CS Universitatea, în sferturile de finală ale Cupei României. Handbaliștii antrenați de profesorul Sandu Iacob sunt mari favoriți în fața unei echipe de pe locul al doilea al grupei C a Diviziei A. Iar dacă vor juca la Craiova așa cum au făcut-o în ultimele trei meciuri, se vor bucura – și îi vor bucura pe numeroșii lor suporteri, de intrarea în premieră între primele patru formații ale Cupei României!