Ce poate fi mai frumos decât să devii mamă? Să devii mamă pentru al șaselea copil…. asta este chiar minunat! Primărița de la Slobozia Ciorăști, Elena Gîrneață, a devenit, de curând, mamă pentru al șaselea copilaș. O familie frumoasă, unită, deosebită, binecuvântată, pentru care îi mulțumește clipă de clipă lui Dumnezeu. O familie acasă, cât și la primărie, unde se va reîntoarce de grabă, chiar dacă va trebui să facă drumuri către casă pentru alăptare. Elena Gîrneață este primar la Slobozia Ciorăști din 2004. Fiică a preotului și duhovnicului Ștefan Argatu, ea a parcurs întreaga carieră în baza principiilor creștine. Principiile după care se ghidează în carieră și viață sunt credința, nădejdea și dragostea. Ne-a declarat în urmă cu ceva timp, într-un interviu exclusiv, că trebuie „să fii om de cuvânt, să ai o bunătate chiar atunci când omul îți greșește, pentru că atunci e lucrul cel mai puternic și important. Să poți ierta celui care ți-a greșit și ți-a fost dușman“.
Acum, a venit pe lumea Nectaria, o fetiță brunetă, cu ochii albaștri, care umple iar sufletul și inima proaspetei mămici. Ceilalți membri ai familiei o așteptau cu nerăbdare, mai ales Anastasia, în vârstă de 3 ani, care, din momentul în care Nectaria a fost adusă acasă, stă lipită de pătuțul ei, o privește în continuu și ar vrea să o pupe mereu. „Pe noua membră a familiei o cheamă Nectaria, s-a născut la ora 13:20, în Constanța și a avut greutatea de 3,600 kg. Este al șaselea copil, e a patra fată și mai am doi băieți. Când vezi darul lui Dumnezeu în fața ochilor, ai un sentiment pe care nu îl poți descrie în cuvinte. Este o bucurie interioară și exterioară. Când vezi îngerașul mic, te bucuri că Dumnezeu ți l-a dat sănătos și nu mai contează nimic altceva. O să mă reîntorc la serviciu de azi ( luni ) și am noroc că e un copil bun. Fetelor le dau un sfat: să facă la tinerețe copiii și să facă mulți…..de la doi în sus. Lumea prin sat, a început să-mi urmeze exemplul și mă bucur foarte mult că tot mai multe mămici au curaj să facă mai mulți copiii. Primul copil este Maria, are 23 de ani și urmează să dea examen la INM ( Institutul Național al Magistraturii ), după care urmează Teofana, care are 22 de ani, cel de-al treilea este Alexandru, care are 21 de ani, student la teologie și agronomie, apoi Ștefan, în vârstă de 20 ani, student la teologie și agronomie. Al cincilea copil este Anastasia, în vârstă de 3 ani și acum, a venit pe lume Nectaria. Sunt o mămică fericită și împlinită. Nu pot cere altceva mai mult de la Dumnezeu. Sunt mulți, dar e viața perfectă. Când trec anii și îi vezi cum îți umplu curtea, cum cresc și se maturizează, e cel mai frumos lucru“, ne-a spus primarul Elena Gîrneță.
Primărița încurajează tinerele să facă mai mult de un copil dar este conștientă că în ziua de astăzi este destul de costisitor să ai o sarcină, pentru că trebuie să faci tot felul de analize scumpe și apoi vine și nașterea, care în cele mai multe cazuri este cezariană și atrage costuri mai mari. “Am constat că nu prea se încurajează nașterea copiilor, pentru că apar tot mai multe clinici particulare, operația de cezariană este scumpă, analizele care ți se cer sunt la fel de scumpe și nu prea mai au curaj mămicile să facă mulți copiii. Când văd cât de mult au cheltuit cu o sarcină, respectiv o naștere, nu se mai încumetă la al doilea, al treilea. Pot afirma că cezariana este o operație grea. Sfătuiesc tinerele să aleagă nașterea naturală, pentru că te refaci foarte repede comparativ cu refacerea după cezariană“, a mai spus Elena Gîrneață.
Tatăl Elenei Gîrneață, preotul Ștefan Argatu, încă nu a văzut-o pe Nectaria, pentru că este plecat la Ierusalim. Acesta a fost crescut într-o familie în care Dumnezeu și preocupările religioase au fost suport sufletesc, continuând tradiția familiei. Tatăl său, părintele Ilarion Argatu, om de mare sensibilitate și dăruire, i-a fost model. Părintele Argatu a urmat exemplul tatălui, care a adus alinare multor oameni în prag de suferință și cu aceeași chemare interioară către Dumnezeu și către facerea de bine și-a început acțiunile de ajutorare a celor în suferință, de la începutul ființării ca preot. „Tatăl meu, preotul Ștefan Argatu, este plecat la Ierusalim, să se roage pentru noi toți. Încă nu a cunoscut-o pe Nectaria, însă abia așteaptă să o vadă“, ne-a spus în încheiere fericita mămică.