Avem bucuria de a vă invita să luați parte, luni 18 iunie 2018, începând cu ora 19.00, la concertul simfonic al Orchestrei de Cameră UNIREA ce va închide actuala stagiune 2017-2018. Intitulat „Concert de vară”, orchestra va avea ca invitat pe pianistul Horia MIHAIL care va interpreta Concertul pentru pian nr.11 Hob:XVIII:11 în Re major de Joseph Haydn.
Artistul s-a făcut cunoscut în recitaluri solo apoi prin celebrul ansamblu Romanian Piano Trio compus din muzicieni tineri cu studii în universități occidentale și artiști cu viziune modernă asupra interpretării. Actualmente, Horia MIHAIL este unul din soliștii formațiilor muzicale ale Societății Române de Radiodifuziune.
Orchestra Unirea va mai interpreta lucrări de Sigismund Toduță – Concert pentru orchestră de coarde nr.1 (primă audiție), Domenico Cimarosa – Uvertura la drama muzicală „LâOlimpiade” (primă audiție) și Joseph Haydn – Simfonia nr.45 (primă audiție). Dirijorul orchestrei este dl.Vincent GRÅ°GER.
Vă așteptăm la unul din cele mai interesante și (de ce nu?) spectaculoase concerte ale stagiunii 2017 – 2018. Biletele se pot procura de la Agenția Ateneului Popular la prețul de 30 lei sau, preț redus, 15 lei.
MANAGER, Valentin Gheorghiță