Tenis – Delia Macovei de la CSM Focșani 2007 a câștigat Trofeul Municipiului Brăila la 14 ani!

0
467

Trofeul Municipiului Brăila, competiția de tenis de câmp care a început sâmbătă, 9 septembrie, la Brăila, turneu de categoria 1, a avut la start, la 14 ani, și două dintre jucătoarele pregătite la CSM Focșani 2007 de profesorul Răzvan Bucuroiu, Delia Macovei și Denisa Ganea. Concurentele au fost împărțite în două grupe în  care au jucat sistem șah.
În grupa A, Delia a câștigat partidele cu Melania Rușinoiu, scor, 4-6, 7-6 (1), 6-4, Bianca Grecu, scor, 6-0, 6-1 și Andreea Cătălina Rusu, scor, 6-2, 6-3.
În grupa B, Denisa a câștigat cu 2-6, 6-1, 6-0 meciul cu Lorena Mihaela Enache și l-a pierdut cu 2-6, 0-6 pe cel cu Ana Maria Darie, clasându-se pe locul al doilea.
În turneul final, Delia Macovei s-a împus cu 6-4, 6-4 în jocul cu sportiva clasată pe locul întâi în seria B, Ana Maria Darie și a câștigat Trofeul Municipului Brăila!
Denisa Ganea a fost întrecută cu 6-1, 6-0 de Melania Rușinoiu și a încheiat turneul pe locul al patrulea.
La competiția de la Brăila nu a evoluat Maria Ciubotaru, care va lua startul la 16 septembrie la Cupa TCB, la București, turneu de categoria A din Circuitul FR Tenis.