Tot mai multe fapte de tâlhărie sunt anchetate de oamenii legii. Nu mai putem fi siguri că nu ni se întâmplă nimic rău nici măcar atunci când ne aflăm în propriile case. Grav este și faptul că tot mai mulți copii sunt implicați în fapte de natură penală sau comise cu violență. Și nu au calitatea de victime, ci de suspecți! Cel mai recent caz în care au fost implicați adolescenți a fost înregistrat marți dimineață, în jurul orei 3.00. Potrivit oamenilor legii, doi tineri, unul de 18 ani, iar celălalt de 17 ani, din satul Oreavu, comuna Gugești, au intrat în casă peste un bătrân de 73 de ani, în toiul nopții, cu intenția de a-i lua banii pe care știau că îi are. Banii de pensie, după cum spun surse oficiale.
Planurile nu au mers așa cum și-au propus cei doi pentru că în momentul în care au intrat în imobil, victima i-a simțit și s-a trezit, începând să țipe. Tinerii nu s-au lăsat păgubași cu una, cu două și nu au plecat fără să ia nimic. Surse oficiale spun că unul dintre ei l-ar fi ținut pe bătrân și i-ar fi pus mâna la gură, moment în care victima l-a mușcat de mână. În timpul în care bătrânul se „lupta” cu cel care a încercat să-l imobilizeze și să-l facă să tacă, cel de-al doilea i-a furat telefonul. După aceea, cei doi tineri au părăsit casa victimei.
După spaima trăită, omul a sesizat fapta la poliție, iar oamenii legii din cadrul Biroului de Investigații Criminale de la Poliția municipiului Focșani au început imediat verificările, iar în câteva ore au stabilit cine sunt principalii suspecți. Oamenii legii spun că în afară de cei doi tineri de 18 și 17 ani, ar mai avea legătură cu fapta și o fată de 14 ani, urmând să se stabilească cu exactitate implicarea fiecăruia în comiterea infracțiunii.
Ieri după-amiază, principalii suspecți au ajuns la sediul Poliției municipiului Focșani pentru a fi audiați. Surse oficiale din rândul anchetatorilor ne-au spus că tinerii de 18 și 17 ani ar fi recunoscut fapta. Aseară, ei urmau să fie retinuți și duși în Centrul de Reținere și Arest Preventiv din cadrul IPJ Vrancea, lucru care, cel mai probabil, s-a și întâmplat după ce au dat explicații în fața politiștilor cu privire la modul în care au comis tâlhăria. Reprezentanții poliției ne-au spus aseară că „în cauză se efectuează cercetări pentru infracțiunea de tâlhărie, urmând să fie dispuse măsuri legale împotriva suspecților”.