Aproximativ 80 la sută din suma necesară achiziționării casei în care s-a născut poetul Dumitru Pricop a fost strânsă în decursul unui an de zile de când a fost lansată această inițiativă. Este vorba de aproximativ 70 de mii de lei strânși până în prezent. În acest imobil ar urma să fie înființată Casa Memorială ,,Dumitru Pricop” și Muzeul Satului Negrilești. În data de 26 martie se împlinește un an de când Asociația ,,Simion Mehedinți” prin Colectivul de inițiativă a lansat Lista de subscripție publică pentru salvarea casei în care s-a născut poetul Dumitru Pricop. „Puțini erau cei care dădeau măcar o șansă acestui proiect. Noi, cei din Colectivul de inițiativă am crezut cu tărie în șansa vrâncenilor de a fonda un Memorial vrâncean, aici în inima Vrancei Arhaice, în al 430-lea veleat al Satului Negrilești. Astăzi la un an de când am purces la drum credem cu adevărat că vom izbândi, iar la 3 mai 2015, când se împlinesc 430 de ani de la atestarea documentară a Negrileștiului, să putem inaugura măcar formal acest Memorial, urmând ca Muzeul – colecția etnografică și Casa Memorială să fie amenajate în acest an de grație pentru Negrilă, feciorul Tudorei Vrâncioaia”, a precizat conf.univ.dr. Costică Neagu.
Acesta a precizat că toți cei care „s-au ostenit pentru această lucrare, vor fi înscriși în Coloana de aur a Vrancei, pentru a fi o mărturie vie peste veacuri, ca mărturisitori pentru această «Bisericuță» a vrâncenilor”.
Vă reamintim că locuința în care s-a născut și a copilărit poetul vrâncean Dumitru Pricop a fost scoasă la vânzare pentru 20.000 de Euro. Asociația ,,Simion Mehedinți” prin Colectivul de inițiativă a lansat Lista de subscripție publică pentru salvarea casei în care s-a născut poetul. „Am dorit să creăm în Vrancea un loc special. Vrancea nu are prea multe case memoriale, știm foarte bine că sunt două. Comuna Negrilești nu are această putere, ca să acopere suma pe care au cerut-o proprietarii. Nici nu poți să negociezi, pentru că niciodată nu se negociază obiectul cultural. Ne-am propus să deschidem o listă de subscripție publică. După știința mea, de la război încoace așa ceva nu s-a mai făcut”, a precizat conf.univ.dr. Costică Neagu. Donații în lei pot fi făcute la CEC Bank, Filiala Vrancea, în contul RO22CECEVR0144RON0599621, în euro RO06CECEVR01C1EUR0597123, iar în numerar la sediul Asociației „Simion Mehedinți”.