Ediția: Vineri 14 martie 2025 Nr. 6835
Ediția: Vineri 14 martie 2025 Nr. 6835

VREMEA până pe 1 martie


Administrația Națională de Meteorologie a realizat o estimare a evoluției valorilor termice și a precipitațiilor în intervalul 16 februarie – 1 martie, pentru toate regiunile din țară.

MOLDOVA

    Începutul intervalului va fi caracterizat de o vreme rece, chiar geroasă în timpul nopților, astfel că, în medie regională, vor fi maxime de -2…4 grade și minime de -10…-6 grade. Temperaturile vor începe să crească din data de 20 februarie, fiind de așteptat, mediat pe regiune, ziua între 6 și 9 grade, iar noaptea valori ușor negative, situație care se va menține, cu ușoare variații, până la sfârșitul lunii. În prima săptămână trecător vor fi precipitații slabe, cu caracter local, mai ales ninsori și lapoviță, iar după data de 24 februarie va crește probabilitatea apariției precipitațillor predominant sub formă de ploaie.

Prognoza meteo pentru marți și miercuri

    Marți, vremea va fi predominant frumoasă, dar rece în cea mai mare parte a țării, geroasă dimineața și noaptea în centru, nord, nord-est și izolat în rest, potrivit Administrației Naționale de Meteorologie. Cerul va fi mai mult senin, cu unele înnorări, mai ales în prima parte a zilei, în Oltenia și estul Dobrogei, unde izolat va mai fulgui. Vântul va avea intensificări la munte și local în sudul Moldovei, Muntenia și Dobrogea, iar la începutul intervalului și în sudul Banatului. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -7 grade în depresiuni și 5 grade în Dealurile de Vest, iar cele minime se vor încadra între -14 și -4 grade, mai coborâte, spre -23 de grade, în estul Transilvaniei. Noaptea, în zonele joase, izolat se va semnala ceață.
    Miercuri, vremea se va menține rece în cea mai mare parte a țării, local geroasă dimineața și noaptea. Cerul va avea unele înnorări în prima parte a zilei în sud-est, iar noaptea în nord și centru, însă doar izolat va fulgui. Vântul va mai prezenta unele intensificări pe crestele montane și în Dobrogea. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între -4…-3 grade, izolat, în est și în depresiuni și 5 grade în vest, iar cele minime se vor încadra între -12 și -2 grade, mai coborâte în depresiunile din estul Transilvaniei, spre -18 grade.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?