Primăria Focșani a început executarea silită a firmelor cu datorii la bugetul local. Dacă până acum au fost transmise anuțuri cu focșănenii care au datorii la bugetul municipiului, acum a venit rândul agenților economici. Nu mai puțin de 88 de firme au primit somații de la Primăria Focșani, prin care sunt anunțate că au datorii la taxele și impozitele locale.
Potrivit Codului de procedură fiscală, primul pas în executarea silită a datornicilor este transmiterea de somații și titluri executorii. Ulterior se poate ajunge până la acționarea în instanță a datornicilor pentru recuperarea sumelor datorate bugetului local.
Primăria continuă demersurile pentru recuperarea banilor de la datornici, în contextul unui prim semestru cu încasări mari la bugetul local. Totuși, deși sumele încasate sunt mai mari decât anul trecut, ele sunt mai mici decât programul stabilit la începutul anului. De exemplu, la impozite și taxe de proprietate au fost încasări de 13,2 milioane lei, iar programul stabilit pentru primul semestru a fost de 13,7 milioane lei.