Ediția: Miercuri 5 februarie 2025 Nr. 6808
Ediția: Miercuri 5 februarie 2025 Nr. 6808

GALERIE FOTO: Cum e să mergi cu trenul în Japonia: băi calde la picioare și bere la discreție


Pentru a trece cu bine de căldura estivală, japonezii au în transporturi două modalități de relaxare: băile calde și berea. De la jumătatea lunii iulie, cei care călătoresc cu shinkansen (trenul japonez de mare viteză) pot face băi calde la picioare pe ruta Yamagata – Fukushima din nordul țării, relatează duminică 20minutes.fr. Trenul special amenajat pentru destindere se numește ‘toreiyu’ (contracție a termenilor englez ‘train’, francez ‘soleil’ și japonez ‘yu’, care înseamnă ‘apă caldă’ sau ‘baie caldă’).
 La celălalt capăt al țării, pasagerii care călătoresc cu tramvaiul în orașul Nagasaki (vestul Japoniei) sunt invitați să se răcorească în timpul călătoriei. De peste 20 de ani, compania de tramvaie private a orașului organizează în fiecare vară operațiunea ‘bere la bord’, în cadrul căreia pasagerii au la dispoziție bere. Un vagon special amenajat, cu mese la ferestre, circulă o dată pe zi. În timp ce privesc peisajele urbane din Nagasaki, clienții pot bea timp de 90 de minute, cât durează drumul, bere de 3.000 de yeni (21 euro). Inițiativa se bucură de atâta succes, încât compania a revăzut calendarul, propunând sistemul de la începutul lui iulie până la jumătatea lunii septembrie. Deocamdată s-au făcut rezervări 100%, așa încât doritorii care speră să bea bere în mișcare trebuie să se înscrie pe o listă de așteptare, încheie 20minutes.fr.
        Un designer de Ferrari creează un tren superlux pentru Japonia
 Designerul Ken Okuyama, cunoscut în cercurile de design auto, în special pentru modelul Ferrari Enzo, a modernizat noul tren de croazieră super luxos al companiei feroviare japoneze JR East, care urmează să intre în trafic în primăvara anului 2017, informează CNN. Cu o capacitate maximă de 34 de pasageri, trenul va avea 10 vagoane formate din cinci apartamente, un apartament de lux, două vagoane cu pereți de sticlă, un vagon pentru servirea mesei și un salon. Toate apartamentele vor avea o baie privată cu duș și toaletă, iar spațiul de sus pentru dormit este divizat pentru patru persoane. În partea de jos sunt două paturi duble, precum și o masă tradițională japoneză, cu locuri pe podea.
 Ken Okuyama, născut în Japonia în prefectura Yamagata, a lucrat ca designer șef pentru General Motors, ca senior designer pentru Porsche AG și director de design pentru Pininfarina, compania din spatele celebrelor automobile Ferrari Enzo și Maserati Quattroporte. Potrivit companiei sale, Ken Okuyama Design, citată de CNN, designerul a vrut să creeze un tren care să permită pasagerilor „să aprecieze curgerea timpului și a spațiului”, în timp ce se bucură de peisajele și cultura japoneză pe parcursul călătoriei. Una dintre caracteristicile unice ale acestui tren este vagonul de observare din partea din față, care permite pasagerilor să vadă înainte drumul pe care va merge trenul. Al doilea vagon de observare este la celălalt capăt al trenului, explică CNN. JR Rail a informat că trenul va fi dotat cu mobilier sugestiv pentru noblețea culturii tradiționale japoneze și va fi capabil să ruleze pe șine electrice și ne-electrice. Acestea nu sunt primele trenuri japoneze din categoria super-lux, menționează CNN.
 Trenul Seven Stars al companiei JR Kyushu, care dispune de elemente de design japoneze și occidentale, a intrat in exploatare în toamna anului 2013, circulând numai prin insula Kyushu. El dispune de 14 camere de lux, două apartamente de lux, trei apartamente prezidențiale, salon, vagon-restaurant și bar. Numele de „Seven Stars” simbolizează cele șapte prefecturi din Kyushu, cele șapte vagoane ale trenului și cele șapte atracții turistice principale ale insulei (natură, bucătărie, izvoare termale, istorie/cultură, situri spirituale, ospitalitatea locală și vizitarea obiectivelor turistice).
 Cei care doresc să călătorească cu Seven Stars trebuie să solicite acest lucru on-line, prețurile începând de la 1.765 de dolari de persoană pentru o călătorie de două-nopți. Compania JR Kyushu a anunțat că în cazul în care cererile depășesc locurile disponibile, viitorii călători vor fi aleși prin tragere la sorți, precizează CNN.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?