Ediția: Marți 11 martie 2025 Nr. 6832
Ediția: Marți 11 martie 2025 Nr. 6832

Parazit din Marea Caraibelor, botezat Bob Marley


   Fascinați de descoperirea unui mic crustaceu, parazit de pești, în Marea Caraibelor, oamenii de știință americani au decis să boteze noua specie cu numele de Bob Marley. Crustaceul minuscul recent descoperit în recifele de corali din estul Caraibelor a fost botezată ‘gnathia marleyi’ în memoria legendei muzicii reggae, care a murit în 1981. ‘Am dat numele de Bob Marley acestei specii, care este cu adevărat o minune a naurii, pentru a-mi demonstra respectul și admirația pentru muzica’ starului jamaican, explică dr. Paul Sikkel, biolog la Universitatea statului Arkansas.
   Creatura, din familia isopodelor gnathia, este prima nouă specie descoperită în Marea Caraibelor de mai mult de două decenii, a precizat Fundația națională pentru știință. Tinerele ‘gnathia marleyi’ au ca tehnică să se ascundă în spatele coralilor, bureților și alto alge, pentru a lansa atacuri surpriză împotriva anumitor pești, pe care îi parazitează. Crustaceele ajunse la maturitate nu se mai hrănesc, potrivit lui Paul Sikkel. ‘Noi credem că adulții supraviețuiesc timp de două sau trei săptămâni după ultima lor mâncare, apoi mor. Din fericire, după ce s-au reprodus’, subliniază el.
   Coralii din Marea Caraibelor sunt în declin din cauza dezvoltării de boli. ‘Cerecetăm care poate fi relația între starea sănătății coralilor și populațiile de gnathia’, precizează cercetătorul.
 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?