Filipinezii sunt cel mai credincios popor din lume, contrar scandinavilor sau locuitorilor din foste țări ale lagărului comunist, arată un studiu american dat publicității miercuri din care mai reiese că, odată cu vârsta, crește și numărul celor care cred în divinitate.
Å¢ările cu cei mai mulți credincioși sunt mai ales catolice și de cele mai multe ori în curs de dezvoltare. Acestora li se adaugă Statele Unite, Israelul și Ciprul, indică raportul universității din Chicago (NORC), intitulat âCredința dincolo de timp și țarăâ și bazat pe studii internaționale realizate în 30 de state în 1991, 1998 și 2008.
Persoanele mai în vârstă sunt mai credincioase. În medie, 43% dintre cei cu vârsta peste 68 de ani sunt convinși că Dumnezeu există, față de numai 23% la tinerii sub 27 de ani. âCele mai semnificative creșteri intervin la grupa de vârstă peste 58 de ani. Se poate trage concluzia că, odată cu apropierea de moarte, credința creșteâ, comentează autorul raportului, Tom W. Smith.