Cătălin Voicu şi Andreea Roman, medaliaţi la „Naţionalele“ Şcolare

0
239

Doi atleți vrânceni au urcat pe podium la ediția din acest an a Campionatului Național Åžcolar, întrecere care s-a desfășurat pe Stadionul „Iolanda Balaș Sotter” din Capitală și care a reunit la start 540 de sportivi de la 107 școli și licee din țară. Cea mai bună performanță a fost obținută de Cătălin Voicu, sportiv legitimat la LPS – CSM 2007 Focșani. Atletul antrenat de Gicu Alexandrescu a obținut medalia de argint în cadrul probei de 800 de metri, cu timpul de 1:54,11. Åži Clubul Sportiv Åžcolar Adjud a avut o sportivă pe podium. Andreea Roman (elevă a Colegiului „Ghe. Balș din Adjud) a cucerit medalia de bronz în proba de aruncarea suliței, cu rezultatul de 43.59 metri, sportiva fiind antrenată de profesorul Gheorghe Catrinescu. Alte rezultate ale atleților vrânceni: Adrian Sava (Adjud) – locul 6 la aruncarea suliței (53.56 metri) și George Bucur (Adjud, antrenor Ioan Ciortan) – locul 7 la 100 metri (rezultat 11.59 secunde).