Tenismenii vrânceni, pe podium la Cupa „Dunării“

0
237

Delegația tenismenilor care a participat în perioada 22-25 aprilie la ediția din acest an a Cupei „Dunării”, întrecere desfășurată la Galați s-a întors cu rezultate meritorii. La competiția organizată de Federația Română de Tenis de câmp în colaborare cu CS Municipal Galați au participat sportivi de la cluburi din Galați, Brăila, București, Vaslui, Ialomița, Vâlcea și Botoșani. Cea mai bună performanță a fost obținută de Firel Bîrsan – locul I în proba de simplu la ca-tegoria +45 de ani. În proba de dublu, Firel Bîrsan a făcut pereche cu Virgil Străistraru, cei doi focșăneni clasându-se în final pe locul II la categoria seniori (-100 ani). Tenismenii vrânceni au avut și alte evoluții meritorii: Lică Vasile Pavel (din Panciu) s-a situat pe locul II la ca-tegoria seniori +55 de ani (proba de simplu), iar la categoria seniori +60 de ani (proba de simplu), Dan Pavel (din Focșani) s-a clasat pe locul III. Un alt sportiv vrâncean, Fănuț Patulea a fost eliminat în faza „sferturilor” de finală.