Ediția: Miercuri 5 februarie 2025 Nr. 6808
Ediția: Miercuri 5 februarie 2025 Nr. 6808

Fonduri europene pentru investiţii în turism


Agenția de Plăți pentru Dezvoltare Rurală și Pescuit (APDRP) urmează să contracteze 269 de proiecte selectate pentru finanțare prin Programul Național de Dezvoltare Rurală (PNDR), din cadrul Măsurii 313 „Încurajarea activităților turistice”, fondurile europene alocate fiind de 198 milioane lei.
„Proiecte au fost depuse în sesiunea pentru Măsura 313 desfășurată între 12 octombrie – 6 noiembrie 2009. Fondurile europene nerambursabile care vor fi acordate acestor proiecte selectate sunt de peste 198 milioane lei”, se arată într-un comunicat al APDRP.
Suma alocată pentru finanțarea proiectelor depuse în sesiunea din perioada octombrie – noiembrie a fost de 68 milioane euro. Pentru Măsura 313 au fost depuse, în sesiunea menționată, 329 de proiecte conforme, cu va-loarea totală eligibilă de 107,15 milioane de euro. Finanțarea nerambursabilă care va fi acordată solicitanților se referă la realizarea unor activități diversificate pentru dezvoltarea activităților turistice în zonele rurale.
„Astfel, o investiție populară printre solicitanții de finanțare este cea legată de construirea sau modernizarea pensiunilor turistice, însă au fost aprobate și proiecte care privesc înființarea de complexe de bungalow-uri, investiții în activități recreaționale sau în baze recreative de agrement. Finanțarea nerambursabilă în cadrul acestei Măsuri poate reprezenta până la 70% din valoarea totală eligibilă a investiției, dar nu va depăși 200.000 de euro”, se mai arată în comunicat.
Beneficiarii eligibili pentru sprijinul acordat prin Măsura 313 sunt microîntreprinderile, dar și persoane fizice neînregistrate ca agenți economici care se vor angaja ca până la data semnării contractului de finanțare să se autorizeze cu un statut minim de persoană fizică autorizată și să funcționeze ca microîntreprindere. De asemenea, beneficiari eligibili pot fi și comunele, prin reprezentanții lor legali, Asociațiile de Dezvoltare Intercomunitară realizate doar între comune și organizațiile non-guvernamentale, în condițiile în care aplică pentru proiecte de interes public și negeneratoare de profit.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

You cannot copy content of this page

× Ai o stire interesanta?