Victorie cu lacrimi pentru Haraga şi Costin

0
22

FC Panciu și-a trecut în cont un nou succes în cadrul ligii a treia la fotbal,   2-1 (1-1) pe terenul formației Aerostar Bacău, la capătul unui joc în care păncenii au marcat golul izbăvitor în al cincilea minut de prelungiri. Față de celelalte confruntări din acest sezon, păncenii antrenați de Sorin Haraga și Dănuț Bolocan au evoluat mult mai bine, iar cele trei puncte sînt pe deplin meritate. Victoria a fost obținută și împotriva manierei potrivnice de arbitraj, cei doi asistenți trecînd cu vederea de mai multe ori cîteva poziții de ofsaid ale jucătorilor adverși, în timp ce arbitrul Amarandei din Iași a acordat gazdelor cu multă ușurință multe lovituri libere din preajma careului păncean. În prima repriză, organizatorul de competiții al echipei din Panciu, Raul Cioran a fost trimis în tribune pentru proteste la deciziile arbitrilor. Panciu a deschis scorul prin Predoiu (8), lovitura de cap a acestuia oprindu-se în poarta băcăuanilor, fază lucrată de Cătălin Costin. Împinse de la spate de „fluierași”, gazdele au egalat. Arbitrul a inventat o lovitură liberă, Carp a centrat în careu, iar Dragomir a egalat cu o lovitură de cap (36). Repriza a doua s-a jucat pe contre, Predoiu irosind cea mai mare ocazie în minutul 69 dar șutul său a fost prins în ultimul moment de portarul gazdelor. Vrîncenii au terminat partida cu un om în minus, fundașul Vasile Feraru fiind eliminat pentru lovirea unui adversar (89). Finalul a fost de infarct. În minutul 5 de prelungiri, Covaci i-a pasat în adîncime lui Costin care a fost faultat în careu de portarul Aerostarului, iar penalty-ul corect acordat a fost transformat de același Costin, reușita găsindu-i pe oficialii de pe banca tehnică a grupării păncene în culmea fericirii, unii dintre ei cu la-crimi în ochi. FC Panciu (antrenori Sorin Haraga și Dănuț Bolocan) a evoluat cu: Gordin – M. Ionică, Feraru, Constantinescu, Cl. Mihai – Chivu (56 Andrieș), R. Stan, Duțu (72 Covaci), C. Tudor  (69 Stoian) –  Predoiu (84 Ungureanu), Costin. Runda viitoare, păncenii vor primi replica pe teren propriu a echipei CSM Pașcani (vineri, 16 aprilie).

Victorie pentru Haraga și Costin
La finalul jocului, fotbaliștii echipei din Panciu le-au cîntat în vestiar „La Mulți Ani” antrenorului Sorin Haraga, care a împlinit 42 de ani în ziua partidei și atacantului Cătălin Costin, care, marcînd reușita victoriei, și-a făcut un frumos cadou cu ocazia împlinirii vîrstei de 22 de ani. Jucătorul a fost felicitat și de președintele Florin Stoica, care l-a recompensat financiar pe atacantul echipei „dintre vii”. „Åžtiam că ne așteaptă un meci greu, dar fotbalul a demonstrat că echipa mai bună cîștigă”, a spus la finalul întîlnirii antrenorul Sorin Haraga.

CSM Pașcani – CF Brăila 0-2,
Ceahlăul II P. Neamț – Oțelul II Galați 2-1.

CS Gura Humorului – Poli II Iași (0-3).
Sporting II Vaslui va sta, deoarece adversara sa, Rarăul Cîmpulung Moldove-nesc s-a retras din campionat în tur.